Yaratıcı İK Uygulamaları

Bugün, yaratıcılık ve inovasyon tüm sektörlerde olduğu gibi insan kaynakları alanında da büyük bir önem arz ediyor ve yaratıcı İK uygulamaları, çalışan markası olma amacında olan şirketleri çok yakından ilgilendiriyor. Rekabetçi iş dünyasında ihtiyaç olan ve yetenekli çalışanlar tarafından o şirketin tercih edilmesinde ya da mevcut çalışanların şirket içerisinde tutulmasında etkili olan yenilikçi İK uygulamalarını hayata geçirmek için insan kaynaklarına büyük bir görev düşüyor.

yaratıcı İK uygulamaları
Yaratıcı İK Uygulamaları

İK departmanlarının sadece mülakatlar ya da iş alımlarıyla ilgilenmemesi, aynı zamanda çalışanların ilgisini çekecek yenilikçi fikirler bulmak ve onları uygulamak için de çalışması gerekiyor. Bu sayede iş yerleri daha yenilikçi, motive edici, ilham verici ve mutlu bir yer haline gelirken, çalışanların bağlılık düzeyi de yükseliyor.

Çalışan bağlılığı, motivasyonu, verimliliği üzerine kurgulanan yaratıcı İK uygulamaları, insan kaynakları departmanı dışında yönetim ve diğer sorumlu kişiler tarafından hep birlikte dikkatlice planlandığında ortaya daha sağlıklı ve herkes tarafından benimsenen ve gerçekten faydası olan uygulamalar çıkıyor. Klasik haline gelen piknik, kahvaltı gibi aktiviteler dışında şirket çalışanlarının hem profesyonel hem de kişisel anlamda gelişmesine ön ayak olan zeminler yaratılmalı ki çalışanlar, kendilerine gerçekten değer verildiğini hissetsin.

Çalışanların performansını arttırmak için tetikleyici bir role sahip olan yaratıcı İK uygulamaları ile dolaylı olarak şirketlerin kârı, değeri ve müşteri memnuniyeti de artacaktır. Araştırmalarda görünen o ki işverenlerin çoğu, çalışanları tam olarak mutlu etmede o kadar başarılı değil; ama korkmayın bu çok zor bir şey gibi görünmesine rağmen aslında kesinlikle imkansız değil.

Peki, bunun için neler yapmalı, hangi yenilikçi uygulamaları kullanmalı? Çalışan sadakati, hem işveren hem de çalışan açısından bir kazan kazan durumu olduğundan yaratıcı İK uygulamaları üzerine dikkatli bir şekilde strateji geliştirilmeli. Çalışan markası olmayı ve rakiplerinin önüne geçmeyi amaçlayan tüm şirketlerin yer vermesi gereken uygulamaların başında şunları sıralayabiliriz:

 • Çalışanlar daima iş planlarının içine dahil edilmeli ve dışlanmamalı,
 • Şirket içerisinde ya da dışarıda eğitici fırsatlar sunarak motive edilmeli,
 • Onlarla sosyalleşecek ortamlar yaratılmalı,
 • Kendi süreçlerini geliştirmelerine izin verilmeli,
 • Yaklaşan projeler ya da iş yerinde olan gelişmelerle ilgili bilgilendirmeli,
 • Düzenli bir şekilde ve gerçek zamanlı geri bildirimde bulunulmalı.

Bunların üzerine fark yaratacak ne gibi yenilikçi uygulamalar koyabiliriz diye soracak olursanız aşağıdaki uygulamalardan ilham alabileceğinizi söyleyebiliriz.

 • Başarılar, şirket tarafından tanınmadığında motivasyonu yüksek tutmak kesinlikle zor olur. Mobil bir sosyal platform kurarak başarıları es geçmemeli, zamanında tebrik etmeli ve bu şirket içi online platformlar sayesinde çalışma arkadaşlarının da bu başarılardan haberdar olmalarını sağlamalısınız.
 • Ofis ortamını daha keyifli, konforlu ve ast üst farklılığı yaratmayacak şekilde düzenleyebilir, açık kapı politikası sunabilir, çalışanların öğle yemekleri dışında rahatlamaları için ortamlar yaratabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz yiyecekler ya da sağlıklı atıştırmalıklarla çalışanları motive etmeyi deneyebilir ve streslerini atmaya yardımcı olabilirsiniz.
 • En iyi üniversitelerdeki yetenekleri şirketinize çekmek için stajyer programlarına sahip olmalı ve milenyum kuşağın sizinle çalışmak istediği bir düzene sahip olmalısınız hem kurum kültürü hem de ofis ortamı açısından.
 • Şirket içerisindeki yaratıcılığı ve inovasyonu arttırmak için ödüllendirmeyi ve bonusları bu iki kritere bağlayın. Yani çalışanlarınız tarafından gelen yenilikçi fikirleri dikkate alın ve onları ödüllendirin. Bu sayede yenilikçi vizyonu tepeden tırnağa tüm organizasyon içerisinde yakalayabilirsiniz.
 • Çalışanların sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmaları için onları teşvik edebilirsiniz. Eğer imkanınız varsa şirkete ufak bir spor salonu kurabilir ya da bir spor salonu ile anlaşarak indirimli olarak üye olmalarını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz çalışanlara görevler verebilir, aktivite saati aracılığıyla yaktıkları kalori üzerinden puan kazanmalarını ve bu puanlarla ödül puan sitesi üzerinden istedikleri hediyeyi almalarını da olanak tanıyabilirsiniz.

Biggstars uygulamamız ile şirketiniz için global bir çalışan takdir ve ödüllendirme platformu oluşturabilir ve yaratıcı İK uygulamalarını hayata geçirmeniz için gerekli ortamı yaratabiliriz.

Şirket içi sosyal bir platform kurarak çalışanların tebrik edileceği, olumlu görüşlerini paylaşabileceği, ödüllendirilebileceği, sosyal tanıma yapılabilen ve kurum kültürü yaratan bir sistem ortaya çıkarabilir; 25.000’in üzerinde ödüllendirme seçeneği ile esnek yan haklarını kendilerinin belirlemelerine izin verebilir, kendi belirleyeceğiniz ilkelere göre ödüllendirme yapabilir, aktivite saati uygulamasını hayata geçirebilir ve her an, her yerde erişebileceğiniz işlevsel bir programa sahip olabilirsiniz.

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

You must be logged in to post a comment.

English