Müşteri Bağlılığıyla İlgili 10 Önemli İstatistik

Müşteri bağlılığının ve mevcut müşteriyi elde tutmanın öneminin 21. yüzyılın üçüncü on yılına girerken her zamankinden daha değerli bir hâl aldığını söyleyebiliriz. Hızlı bir şekilde değişen, kolayca tüketilen yeni trendlerin, yüksek rekabet düzeyinin müşterilerinizi elinizden almaması için gücü her zaman kendi tarafınızda tutmalısınız. Son dönemde yapılan müşteri sadakati istatistiklerinin birçoğu sadakat programlarının etkisini gözler önüne seriyor. Aynı zamanda müşteri deneyiminin, sunulan faydaların, zengin ödüllendirme çeşitlerinin önemine de değinen araştırmalar, markaların başarılı olması için gereken ipuçlarını veriyor. Müşteri sadakat programları ve ödüllendirme sistemleri bu süreçte markalara büyük avantaj kazandırıyor.

Müşteri Bağlılığı

2019 yılında yapılan çeşitli araştırmalarla elde edilen istatistikler, müşteri bağlılığının önemine açık bir şekilde vurgu yapıyor.

  1. Müşterilerin %43’ü sadık oldukları markalara çok daha fazla para harcıyor. Müşteri elde tutma oranının ne kadar önemli olduğunu gösteren bu istatistik, satışlarını ve kârını arttırmak isteyen markaların dikkat etmesi gereken noktalardan biri…
  2. İnternet kullanıcılarının %58,7’si ödül ve sadakat puanı kazanmanın alışveriş deneyiminin en değerli yönlerinden biri olduğuna inanıyor. Müşteri sadakati programınızı mağaza dışında internet sitenizde de yürüterek başarıyı artırabilirsiniz.
  3. Milenyum kuşağının %68’i eğer bir markanın iyi bir sadakat programı yoksa markaya sadık kalamayacaklarını belirtiyor. Bu istatistikten yola çıktığımızda en aktif jenerasyonlardan biri olan Milenyum kuşağını elde tutmak için markaların mutlaka iyi bir müşteri sadakati programına sahip olması gerektiği görülüyor.
  4. Tüketicilerin %84’ü, perakendeciler tarafından kendilerine gerçekten değerli fayda sağlayan bir sadakat programı sunulduğunda o markayı ailelerine ve arkadaşlarına tavsiye edebileceğini belirtiyor. Ağızdan ağıza pazarlamanın yadsınamaz gücü göz önünde bulundurulduğunda bu oranın değeri daha fazla anlaşılıyor.
  5. Sadakat programı üyeleri, sadakat programına üye olmayan müşterilere göre yılda %12-18 oranında daha fazla harcama yapıyor.
  6. Yeni müşteri getirmek mevcut müşterilerinizi elde tutmaktan 16 kat daha fazla maliyete sebep olabilir. Bu ciddi maliyet göz önüne alındığında markalar, güçlü ve etkili sadakat programlarıyla kesinlikle hayat boyu müşteri kavramına yönelmeli.
  7. Tüketicilerin %70’i ödül ve sadakat programlarını mobil bir uygulama, %35’i fiziksel sadakat kartı, %25’i ise bir web uygulaması ile kullanıyor. Müşteri sadakati programını farklı kanallarda yürüterek, tüm tüketicileri yakalayabilirsiniz.
  8. Sadakat programına üye olanlar genellikle şu durumları sevmiyorlar: Ödül kazanmak çok uzun sürdüğünde (%54), ödül kazanmak zor olduğunda (%39), çok fazla iletişime geçildiğinde (%36), değerli olmayan ödüller verildiğinde (%32), kişisel bilgilerinin güvenliği hakkında endişe duyduklarında (29).
  9. Yeni bir müşteriye satış yapma olasılığı %5 ila 20 arasında olurken bu oran mevcut müşteride %60-70 dolaylarında oluyor. Etkili bir sadakat programı ile bu oranları sürekli olarak elde edebilirsiniz.
  10. Müşterilerin %54’ü eğer kişiselleştirilmiş bir deneyim oluşturmak için kullanılacaksa kendi kişisel bilgilerini markalarla paylaşmak istediklerini söylüyor. Verinin çok değerli olduğu günümüzde böyle bir avantaja sahip olmak için mutlaka bu tarz çalışmalar yapılmalı.

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

English