Mevcut Müşteri Yeni Müşteriye Karşı!

Sadakat Konusunda Kim Daha Efektif?

Bir müşteri kaybetmenin maliyeti, yeni müşteri kazanırken çarpı yedi olduğundan şirketler, müşteri kaybetmek yerine hayat boyu müşteri kavramını yaratmanın yollarını bulmalı!

 

müşteri sadakat programı, sadakat programı, yeni müşteri, mevcut müşteri

Dışarıdaki piyasa yoğun, rekabet fazla ve bu yoğunluk zaman geçtikçe daha da artmaya devam ediyor. Böyle durumlarda markanızı öne çıkarmak ve sizin ürününüzün ya da hizmetinizin rakiplerinizden daha iyi olduğunu kanıtlamak zor olabiliyor. En sadık müşteriler bile, görünüşte daha iyi bir teklif ortaya çıktığında tercihlerini o yöne kaydırabiliyor. Son kullanıcıya yönelik sadakat programları, kalabalık içerisinden sıyrılmanıza yardımcı olacağından markanız için müşterileriniz üzerinde gerçekten bir fark yaratacak ve etkili olacak bir strateji seçmeli ve onu hayata geçirmelisiniz.

 

Eski mi, Yeni mi?

 

Şirketlerin çoğu, düzenli olarak tekrar edilen, güvenilir işlemlerden dolayı müşteriyi elde tutmanın verimliliğin anahtarı olduğunu ve mutlu, sadık müşterilerin yeni müşterilerden daha değerli olduğunu kabul ediyor. Bu nedenle ne kadar sadık müşteriniz olursa işlerin de o kadar iyi olacağı akla geliyor.

 

Dışarıda çoğu zaman daha iyi teklifler olabildiğinden sadık müşteri oluşturmak, zorlayıcı bir süreç! Eğer teklifinizi, büyük resmin içerisinde daha cazip hale getirebilirseniz o zaman kendi alanınızın kazananı olabilirsiniz.

 

Müşterileri Ödüllendirmek ve Takdir Etmek

 

Müşterileri ödüllendirmek, onların geri gelmelerini sağlayacağından ve bağlılık düzeylerini arttıracağından son kullanıcı sadakat programları içerisinde ödüllendirmeyi ve aynı zamanda takdiri kullanmak gerekiyor. Müşteriler alışveriş yaptıkça onlara puan kazandırmak, harcama tutarlarına göre indirim sunmak, sadık müşterilere ödül vermek vb. teknikler, müşterilerin dikkatini çekeceğinden daha fazla harcamalarını teşvik edebilmektedir. Sadece ürün ya da hizmet almak yerine aynı zamanda katma değer de elde edilmesi anlamına gelen bu yöntemler, gerçekten etkili sonuçlar verir. Sonuçta; herkes, her zaman bir şeyler almaktan hoşlanır! Bu gibi jestlerle karşılaşan müşteriler, aynı zaman da takdir edildiklerini hissedeceğinden duygusal bir etki üretebilir ve müşterilerin şirketinizle bağ kurmasını sağlayabilirsiniz.

 

Daha Fazlası İçin Geri Gelmelerini Sağlamak

 

Kazanmanıza yardımcı olabilecek müşteri sadakat programları, elde edilen veriler sayesinde gelişmiş müşteri ilişkilerine ve mükemmel bir çalışma dinamiğine yol açar. Güven önemli olduğundan ve müşteriler, kendilerini değerli hissetmek istediğinden bunlar sayesinde, rekabetçi fiyatlara rağmen müşteriler, başka yerlere gitmeme konusunda teşvik edilebilirler.

 

Kişiselleştirilmiş ödüller sayesinde onlarla bağ kurabilir ve onları düşündüğünüzü gösterebilirsiniz. Mesela bebek bezi almaya başlayan bir müşterinize bebek bezleriyle ilgili özel bir kampanya yapabilir ya da markanızdan düzenli olarak makyaj malzemeleri alan müşterinizin bu sadakatini sürekli kullandığı bir bakım ürününü hediye ederek ödüllendirebilirsiniz.

 

Kimi işletme sahipleri, finansal maliyeti nedeniyle sadakat programlarını benimsemeyi bırakabiliyor ancak elde tutulan müşterilerin harcamalarıyla elde edilen kâr, aslında bu maliyetlerle kolayca dengeleniyor. Müşterilerin daha çok geri gelmesi için yatırım yapmak, günün sonunda şirketlerin kâr hanesini olumlu yönde etkiliyor ve daha sağlıklı bir iş planı oluşturuyor.

 

Zamanınızı ve aynı zamanda paranızı, en iyi müşterilerinizin geri dönüşü için kullanmak, aslında pazarlama yatırımını maksimize etmek için doğrudan bir yol sunuyor.

 

Yeni Müşterinin Eski Müşteriye Maliyeti 1’e 7!

 

Yeni müşterileri çekmenin, mevcut müşterileri elde tutmaktan çok daha pahalıya mâl olduğunu söylemeye gerek bile yok aslında! Yapılan araştırmalara göre; yeni bir müşteri elde etmenin ortalama maliyeti 70 dolara denk gelirken, mevcut müşteriyi koruma maliyetinin 10 dolar olduğu görülüyor. Bir müşteriyi kaybetmenin maliyeti, yeni müşteri kazanırken çarpı yedi olduğundan; şirketler, müşteri kaybetmek yerine hayat boyu müşteri kavramını yaratmanın yollarını bulmalı ve mutlaka müşteri sadakat programlarını kullanmalılar.

 

Müşteri sadakat programlarının varlığı, mevcut müşteriler kadar potansiyel yeni müşteriler için de cazip olduğundan, yatırımlarınızı arttıracak bir fırsat olarak kullanmalısınız. Bu sayede, sadece sahip olduğunuz müşterileri elde tutmakla kalmaz, kapıdan daha fazlasının gelmesi için gerekli ortamı da yaratmış olursunuz. Mutlu, memnun müşterilerin tavsiyeleriyle yeni müşteri gelme olasılığı artacağından bağlı müşteriler için olumlu deneyimler yaratmalısınız.

 

Müşterilerinizin memnuniyetini ve bağlılığını yukarıya taşımak için Biggrewards platformunu kullanmak isteyebilirsiniz. Son kullanıcıya yönelik bir ödül-puan uygulaması olan Biggrewards, sadakat programları içerisinde seçkin ve kaliteli ürün içerikleriyle karşılaşmak, zengin bir ürün grubu bulmak, farklı seyahat ve deneyim bölümleri görmek isteyen müşterilerin tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Bu gibi ödüller sayesinde müşterilerin kendilerini değerli ve takdir edilmiş hissetmelerini sağlayabilirsiniz.

 

Uzun vadeli, eski müşteriler söz konusu olduğunda kişiye özel deneyimler, senyoritiye puan, sosyal medya aksiyonlarının ödüllendirilmesi önemli olmaya başladığından sistemli bir sadakat programıyla markanızı entegre etmelisiniz. Müşterileri her an yakalayabilmek için geliştirilen Biggymobil sayesinde müşterilerin fişlerinin fotoğrafını çekip, sisteme yükleyerek anında puan toplamalarını, bu puanları, Biggrewards sitesinde kullanmalarını ve club uygulaması ile sosyal medya üzerinden sizinle etkileşime geçmelerini sağlayabilirsiniz.

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

You must be logged in to post a comment.

English