Müşteri Sadakati ve Müşteri Tutundurma Yöntemleri

Şirketler, müşterilerine hizmetleri ve ürünlerini anlatabilmek için bir çok yol izlemektedir. Günümüzde dijital çağın getirdiği kolaylıklar sayesinde bir çok marka, müşterilerine anlık olarak ulaşabileceği ve aynı zamanda onları daha yakından tanıyabileceği teknolojilere yatırım yapmayı tercih etmektedirler.  

Pazarlama karması olarak bilinen 4P’nin önemli unsurlarından olan tutundurma faaliyetlerini kısaca tanımlayacak olursak; bir şirkete ait ürün ya da hizmetin, satış sürecini hızlandırmak ve müşteri üzerinde ürün ya da hizmetler hakkında olumlu bir algı oluşturmaya yarayan tüm iletişim süreçleri diyebiliriz.  

Tutundurma çalışmalarının önemi her geçen gün artmakta ve şirketler de mevcut müşteri portföyünün sadakatini artırmaya yönelik projelere ağırlık vermektedirler. Mevcut müşterilerin sadakatini artırmanın çoğu kez yeni bir müşteri maliyetinden daha uygun olmaktadır. Müşteri tutundurma faaliyetleri ile korunan müşteriler uzun vadede marka ile güven ilişkisi inşa edeceği için, satın alma davranışı açısından bakıldığında yeni bir tüketiciden çok daha kolay ikna edilmektedir. 

Müşteri Sadakati Nasıl Artırılır? 

Müşterilerinizin sadakatini artırmak için ilk yapmanız gereken, yaşadıkları tüm deneyimi analiz etmektir. Müşteriyle temas edilen her noktada en iyi deneyimi ona sunmak ve yaşadıkları sorunda sizinle iletişime geçebiliyor olmaları gerekmektedir. Yapılan araştırmalarda müşterilerin %89’u, bir soru hakkında hızlı yanıt alabilmenin satın almadaki karar verme konusunda önemli bir role sahip olduğunu düşünüyor. 

Müşterinin işletmeniz hakkındaki tutumları ve markaya olan sadakati, alışveriş sonrasında da devam etmektedir. Müşterinize sağlayacağınız indirim kuponu ya da puan ödül sistemleri ile tüketicilerin satın alma sonrasındaki işletmeniz hakkında oluşturduğu algıya önemli bir katkı sağlayacaktır. 

Müşteri Sadakat Programı: Biggymobil

Biggymobil, yeni müşteri kazanma ve tutundurma yöntemleri arasında firmanızın ihtiyaçlarına göre dizayn edilen ve kazanılan puanların sadece satış noktasında değil, aynı zamanda ödül portalı Biggrewards’ta da harcayabilmesini sağlayan bir mobil ödüllendirme platformudur. 

Müşteri sadakati konusunda bir çözüm ortağı olan Biggymobil’i tercih etmeniz takdirde, tüm platformları projeye uygun geliştirerek müşterilerinizi daha yakından takip edebilir ve marka bağlılıklarının ödüllendirilmesini sağlayabilirsiniz. 

Biggymobil’i keşfetmek için tıklayın.

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

You must be logged in to post a comment.

United Arabic EmiratesDutchUSATurkey