Başarılı B2B Sadakat Programlarının 6 Ortak Özelliği

Ne kadar iyi ve güçlü bir B2B sadakat programına sahip olunursa şirketler o kadar önemli bir rekabet avantajı kazanırlar. Buna artı olarak pazar payının artmasına, daha memnun ve donanımlı iş ortaklarının oluşturulmasına, şirket kârının yükselmesine, rakip şirketlerden farklı bir noktaya gelinmesine neden olan bu gibi sadakat programları, şirketlerin satış kanallarını daha etkili bir şekilde yönetmesine imkan tanır.

Kurumunuz için B2B sadakat programı kullanmayı düşünüyorsanız hangi noktaların ne kadar önemli olduğuna ve başarılı sadakat programlarının ortak özelliklerine bakarak çok daha önemli bir avantaj kazanabilirsiniz. İşte karşınızda en iyi sadakat programlarının sahip olduğu 6 özellik:

B2B Sadakat

1- Açık bir şekilde tanımlanmış hedefler ve KPI’lar

Sadakat kadar öznel bir şeyi ölçmek pek de kolay olmadığından spesifik bir şekilde sadakati kastederek neleri ölçmek istediğinizi önceden belirlemelisiniz. Sonuçların başarısını ölçmek için kullanılacak hedefler ve KPI’larla B2B müşterilerin performanslarını ve sadakatlerini ölçmek çok kolay. Potansiyel hedefler ve KPI’larla ilgili birkaç örnek vermek gerekirse:

Hedef: Pazar payını artırmak – KPI: Sipariş büyüklüğü

Hedef: Ürün bilgilerini genişletmek – KPI: Performansa ve bilgiye dayalı mini testler

2- Programın farkındalığını artırmak için kişiselleştirme yöntemleri

Başarılı sadakat programları, program katılımcılarıyla güçlü ve net bir iletişimin oluşmasına yardımcı olur. Kişiselleştirilmiş mail ve mesajlarla, club benzeri online platformlarla, özel kampanyalarla satış kanallarınızın, bayilerin, acentelerin programa daha bağlı hissetmelerini sağlayabilirsiniz. Büyük ödüller de duygusal bir yakınlık oluşturacağından üyeleri markaya daha bağlı yapar.

3- Kolay kullanılan, kullanıcı dostu bir platform sunmak

Katılımcıların kampanyaları düzenli bir şekilde takip etmeleri, puanlarını kolay şekilde görmeleri, ödüllerini rahatça seçmeleri için herkesin kullanabileceği bir platforma sahip olun. Aynı zamanda mobil uyumlu, tüm araçların etkin bir şekilde kullanıldığı platform, hem kullanıcıların hem programı yürütenlerin sorunsuz ve güzel bir deneyim yaşamalarını sağlar.

4- Daha değerli ve bağlı hissettiren büyük ödüller

Satış kanalınızı oluşturan bayilere, acentelere, distribütörlere vs. B2B sadakat programları içerisinde cazip teklifler sunulmazsa program tam anlamıyla sonuca ulaşmaz. Ödüllerin etkisinin, neredeyse hiçbir şeyin yerini tutmadığını bilmek çok çok önemli! Zengin çeşitliliğe sahip ödüller, hem programın daha başarılı olmasını sağlar hem üyelerin kuruma olan bağlılık seviyesini yükseltir. Binlerce heyecan verici ödülü içerisinde barındıran online bir ödüllendirme platformu ile kullanıcılar ürettikleri değerin karşılığını görürler.

5- Konusunda uzman kişilerle çalışmak

En başarılı sadakat programları kazara ortaya çıkmaz. B2B sadakat programları konusunda uzman bir şirketle çalışmak, programın hazırlanma ve yürütme aşamasında faydalı olur ve hedeflere daha kolay ulaşılmasını sağlar. Ödül yönetiminin hızlı ve kapsamlı yapılması konusunda da uzman olan loyalty şirketleri ile işi yürütmek programın daha başarılı ve memnuniyet verici olmasına yardımcı olur.

6- Başarılı Sadakat Programları Anlamlı Bir Yatırım Getirisi Sağlar

Sadakat programının anlamlı bir yatırım olup olmadığını anlamak için değerli bir yatırım getirisi elde edip etmediğine bakmalısınız. Planlanmış, iyi bir şekilde dizayn edilmiş ve yönetilmiş B2B sadakat programları,  mutlaka ölçümlenebilir bir yatırım kârı sunar.  

Bayilere, acentelere, iş ortaklarına yani B2B müşterilere yönelik olan Biggclub bayi ödüllendirme, kampanya ve içerik yönetim uygulaması; tek platformdan sadakat programının, kampanyaların ve içeriklerin oluşturulmasına ve yönetilmesine, online rapor çekilmesine imkan tanır. Ürün ve hizmet satışı dışında; video izle kazan, oku kazan, paylaş kazan gibi interaktif uygulamalarla bayilerin puan toplamasını sağlar. Aynı zamanda 25.000’in üzerinde zengin ürün çeşitliliğine, seyahat ve deneyimler bölümüne, hediye çeklerine sahip online ödül puan sitesi Biggrewards ile entegre olan sadakat programı, konusunda uzman kişilerin rehberliğinde şirketlerin talepleri doğrultusunda özelleştirilir.

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

English