Şirketler Neden Uzun Dönem Sadakat Yapmalı?

Markaların sadık müşterilere ve bayilere sahip olabilmeleri için pazarlama stratejileri içesinde yer alması gereken uzun dönem sadakat, kısa dönemde elde edilebilecek kazançlar yerine şirketlerin uzun bir süre içerisinde kazanabileceği bağlılığa ve kârlılığa odaklanır. Sürdürülebilir bir sadakat ve istikrar, markalara düzenli gelir sağlayacağından uzun dönem müşteri ve bayi sadakati, büyük ya da küçük her şirket için önem arz eder.

uzun dönem sadakat
uzun dönem sadakat

Pazarlamanın en büyük duayenleri arasında yer alan David Aaker ve Philip Kotler gibi isimlerin araştırmalarında da yer bulan marka sadakati, uzun dönem sadakat programlarıyla yapıldığında ileriye dönük hedeflere ulaşmak daha kolay olur ve bu sayede hem satışlar, hem bağlılık artar. Özellikle ekonomik anlamda zor dönemlerden geçerken daha çok ön plana çıkan uzun dönem sadakat çalışmaları, ağırlıklı olarak mevcut müşteriyi merkezine alır. Mevcut müşteriyi koruma maliyeti, yeni müşteri kazanma maliyetine göre daha hesaplı olduğundan şirketler bu pazarlama yöntemini kullandığında elde edilen sonuçtan memnuniyet duyarlar.

Daha Etkili, Daha Ekonomik

Kriz zamanlarında sadık müşteriler, şirketlerin temel dayanağı haline gelir ve onlarla markalar arasındaki mevcut ilişki, ne kadar sağlam, samimi ve şeffaf olursa bu durum şirketler için o kadar iyi olur. Bu aynı zamanda bayi sadakatinde de geçerli bir durumdur. Sadık bayilerle olan mevcut ilişki, uzun dönem sadakat programlarıyla perçinlendiğinde kendilerini daha ayrıcalıklı hisseden bayiler, markalar için daha azimle ve sıkı bir şekilde çalışırlar.

Big Data çok önemli olduğundan ve bu verinin etkili bir şekilde kullanılması gerektiğinden uzun dönem sadakat çalışmaları içerisinde toplanan mevcut müşteri ve bayi bilgileri üzerinden pazarlama çalışmaları yapılır. Televizyona ya da gazeteye reklam vermek çok büyük bütçeler gerektirdiğinden mevcut müşterilere; e-mail, SMS, sosyal medya hesapları ya da akıllı cihaz uygulamaları üzerinden ulaşmak ve iletişim kurmak özellikle kişiye özel içeriklerle yapıldığında hem çok etkili, hem de fazlasıyla ekonomik olur.

Uzun Dönem Sadakatin Avantajları

Uzun dönem sadakat programlarının önemli bir parçası olan ödüllendirme, müşteri ve bayi sadakatinin sürekliliğini arttırdığından bu çalışmaların içerisinde mutlaka yer almalı. Uzun dönem sadakatin demirbaşı olan ödüllendirmede, kendilerini ayrıcalıklı hissedecek ve hediye almanın mutluluğuna kavuşacak müşteri ve bayiler; topladıkları puanlarla, kampanya dahilindeki hedeflere ulaştıklarında, markaya özel bir yarışmada ya da sisteme ilk kayıt yaptırdıklarında ödüllerin sahibi olurlar. Ödülün iyi ve doğru seçilmesi de çok önemli olduğundan müşteri ve bayilerin karşısına ne kadar geniş seçenekle çıkılırsa onlara o kadar çok fayda sağlanır ve sadakat oranı artar.

Rakiplerin önüne geçilmesinde büyük bir etkiye sahip olan uzun dönem sadakat programları; müşteri, bayi ve çalışanlarla duygusal bir bağ da kurduğundan rakip markalara gitmelerine engel olur. Aynı zamanda doğal süreç içerisinde önemli birer marka elçisine dönüşen bu değerli kitle, marka bilinirliliğinin dalga dalga artmasına yardımcı olur. Özellikle müşterilerin verdikleri referanslar sayesinde yeni müşteri sayısı artacağından sadakat programı yapan firmaların kazançları hızlı bir şekilde yükselir.

Müşterilere, bayilere, acentelere, firma çalışanlarına özel olarak yaptığımız uzun dönem sadakat çalışmalarında; markanızın ihtiyaçlarını karşılayacak sadakat projeleri hazırlayıp danışmanlık verebilir, raporlama ve analiz panelinin de dahil olduğu bir yazılım desteği ve alt yapı hizmeti sunabilir, 30’dan fazla ana kategoride 25.000’den fazla hediye seçeneği sunarak şirketinize özel fırsat ve indirimler yaratabiliriz.

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

English