Uzaktan Çalışanları Motive Etmenin ve Şirket Bağlılığını Korumanın 4 Yolu

Hepimiz güvende kalmak ve COVID-19 salgınına karşı çalışanlarımızı korumak için elimizden geleni yapıyoruz. Dünyanın her yerinde, evden çalışmak birçok çalışan için bir gerçeklik haline aldı. Pek çok şirket, uzaktan çalışma ile çalışan motivasyonu arasındaki ilişkinin farkına vardı ve çalışanlarını uzaktan çalışma motive etmenin imkânlarını aramaya başladı.

Takım ruhunu korurken, çalışan mutluluğunu ve motivasyonunu da yüksek tutmak için neler yapılabilir? En etkili 4 yöntemi sizin için bir araya getirdik.

Aktif Bir Çalışan Topluluğu İnşa Etmek Üzerine Çalışın

Uzaktan çalışanların karşılaştığı en büyük problem, büyük gruptan izole olduklarını hissetmeleridir. Bu nedenle şirketlerin yönetme çabaları, insanları bir araya getirmeye ve çalışan mutluluğunu büyütmeye odaklı olmalıdır. Bunu yapmanın bir yolu, takım üyelerinin birbirleriyle gerçekten iletişim kurabildiklerinden emin olmak. Bunun önemini belirten IPEC, e-mail göndermenin konuşmakla aynı şey olmadığına ve çalışma kültürüne katkı sağlamadığına vurgu yapıyor. Bugünün uzaktan iletişim platformları ve uygulamaları, yüzlerce hatta binlerce kilometre uzaklıktaki insanlara bizleri sanal bir odada buluşturup; yanyanaymış gibi hissettiriyor. Bu uygulama ve platformlar, kalabalık ekipler için de oldukça faydalı.

Takım arkadaşını ödüllendirme, takdir ve sosyal tanıma programları da takım ruhu oluşturmak için değerli bir yol sunar. Bu sadakat programları aracılığıyla iş arkadaşlarından övgü almak, takdir edilmek hem çalışan motivasyonunu güçlendirir hem daha verimli bir takım oluşmasına katkı sağlar.

  • Tüm Şirketin Katıldığı Toplantılar Düzenlemek

Marka kimliğinin anahtarı olan şirket kültürü, ekip üyeleri coğrafi olarak ayrıldığı zaman zarar görür. Ünlü liderlik koçu Beth Miller, bir şirket büyüdükçe şirket kültürünün vizyonunu herkese geçirmenin zorlaştığını belirtiyor. Tüm organizasyonun düzenli olarak 2 hafta bir toplanması, çalışanların şirkette devamlılığını sürdürmesi ve üretkenliğin artması açısından önemli olduğundan, bu toplantılara yer verilmesi çok önemli. Aynı zamanda çalışanların kurum kimliği ile özdeşleşmeleri için ve çalışanlar arasındaki uyumu teşvik etmek için herkesi bir araya getirerek onlara şirket yönetimi doğrultusunda söz hakkı verebilirsiniz. Bir kuruluşun misyonu ve değerleri, sadece çalışanların bunları özümsediği ölçüde hayatta kalır.

  • Sıkı Çalışanların Farkında Olun

Uzaktan çalışanlarınız işlerini zamanından önce teslim ettiklerinde onları öveceğinizi söyleyemeyiz. Ancak ekstra çabaları gerçekten fark yaratmaya başladığında çalışanların ödüllendirilmesi ve tanınması çok büyük önem kazanıyor. Gallup araştırması gösteriyor ki aslında uzaktan çalışanların işlerine fazladan zaman ayırma olasılığı – muhtemelen önemli bir rol üstlendikleri ve projenin iyi yapılmasını önemsedikleri için, çok daha yüksek. Unutulmaması gereken tek şey uzaktan çalışanları bağlı tutacak teknikleri uygulamak. Sık sık ödüllendirme ve sosyal tanıma ile şirketlerin çalışan bağlılığını sürdürmeleri mümkün.

Çalışan geri bildirimlerinden yararlanın.

Kültür temeli açıkça belirlendikten sonra, değişim öncesi ve sonrasında çalışanların deneyimlerini izlemek çok önemlidir. Olumlu ya da olumsuz gerçek zamanlı çalışan geribildirimi, iş süreçleri etkilenmeye başlamadan önce, sorunları belirlemeye ve gidermeye yardımcı olabilir.

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

You must be logged in to post a comment.

English