Teknoloji Sektörüne Özel Satış Teşvik

İlgi çekici ürün ve hizmetlerle dolu olması ve oldukça geniş bir alanda hakimiyet kurması nedeniyle güçlü bir satış performansına ihtiyaç duyan teknoloji sektörü, doğru şekilde hedeflenen bir satış teşvik ve ödüllendirme stratejisi ile satışa dönüş oranlarını düzenli şekilde yükseltebilir. Satış personellerinin performanslarını arttırmak için çalışan sadakati programı kullanmak ve çalışanları farklı yöntemlerle motive etmek kısa sürede pozitif sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Öncelikle nasıl bir yol izleyeceğinize ve müşteri ile birebir iletişimde olan çalışanlar için ne gibi hedefler vereceğinize karar vermelisiniz! Belirli bir bölgedeki mağazanın satışlarını mı arttırmak istiyorsunuz, belirli bir ürün grubunu öne çıkarmak mı istiyorsunuz, çapraz satış yaptırmak ya da belirli markalara yönlendirmek mi istiyorsunuz? Bu seçenekler tabii ki satış hedeflerine göre değişebilir, çeşitlenebilir ve satış teşvik için uygun ortam yaratır.

Ödüllendirmede Nasıl Bir Strateji Belirlemelisiniz?

Çalışanların çabalarını takdir ettiğinizi göstermenin en etkili, en harika yollarından biri olan ödüllendirme ve satış teşvik, aynı zamanda mevcut performans seviyelerine devam etmeleri ve daha da yükseltmeleri için onları motive etmeye yardımcı oluyor. Şirketler, ödüllendirmeyi sadece çok satış yapıldığında verilmesi gereken bir şey olduğunu düşünmemeli, çalışanları gösterdikleri farklı başarılarda da ödüllendirmeliler ki hem müşterilerle olan iletişimleri iyileşsin hem yaptıkları işte daha iyi olmak için daha çok çaba göstersinler.

Ödüllendirme şirketin kurum ilkelerine göre de yapılabilir; mesela sizin için takım oyunu çok önemliyse bunda en iyi olan çalışanları ya da takımları ödüllendirebilirsiniz. Ödüllendirme ve satış teşvik düzenli olarak yapıldığında önemli olduğundan her haftanın sonunda ya da verilen satış hedefinin belirli aşamalarında bunu yapabilir, performanslarını arttırmaları ve kendi ödüllerini kazanmaları konusunda çalışanlara ilham olabilirsiniz.

Puan Bazlı Kampanyalar

Önceden belirlediğiniz teknolojik ürün gruplarının satışı üzerinden kampanya yapabilir, satış teşvik oluşturabilir ve çalışanların puan kazanmalarına izin verebilirsiniz. Puan kazanan çalışanların online ödül puan sitesi üzerinden ihtiyacı olan ürünleri almalarını sağlayarak, kendi ödüllerini seçebilme ayrıcalığı tanıyabilirsiniz. Sunduğunuz bu seçim özgürlüğü sayesinde onlara esneklik verebilir ve çalışanların ihtiyaç duydukları ödüle kavuşma istekleriyle daha yüksek performans göstermelerini sağlayabilirsiniz.

Sosyal Tanıma Kültürü

Sosyal tanıma da en az ödüllendirme ve satış teşvik kadar gerekli! Teknoloji mağazaları özellikle tatil zamanlarında, indirim dönemlerinde, özel günlerde çok yoğun olduğundan sosyal tanıma kültürü yaratmak daha da önemli hale geliyor. Sosyal tanıma yapılmadığında çalışanlar kendilerini değersiz hissedebileceğinden, işe yaramadıklarını düşünebileceğinden mağazada genel olarak bir moral düşüklüğü yaşanabilir ve bu da çalışma performanslarının düşmesine neden olabilir.

Çalışan tanımayı kolaylaştıran, şirket içi bir sosyal bir platform kurulduğunda mağaza yöneticileri; çalışanları, gösterdikleri başarılardan, performansından, satış hedefinin tutturulmasından ya da olumlu müşteri deneyiminden dolayı kutlayabilir ve gerçek zamanlı sosyal tanıma yapabilirler. Böyle bir platform sayesinde yukarıdaki gibi sorunlar ortaya çıkmaz. Satış teşvik ve ödüllendirme ile desteklendiğinde pozitif etkisi daha da artar.

Çalışan Sadakati Programı Kullanmanın Faydaları

Teknoloji sektöründe efektif sonuçlar alınmasına yardımcı olan sadakat programları, ürün satışını arttırmanın dışında şirketlerin farklı hedeflere ulaşmasına da destek oluyor. Sunduğu temel faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Çalışan bağlılığını, motivasyonunu ve performansını arttırmak,
  • Rakipler üzerinde hakimiyet kurmak,
  • Müşteri memnuniyetini yükseltmek,
  • Önemli ürünleri öne çıkarmak ve satışlarını arttırmak için çalışanları teşvik etmek,
  • Pazar payının yükselmesini sağlamak.

Çalışan Takdir ve Ödüllendirme Platformu Nasıl Olmalı?

Fonksiyonel, mobil, sosyal, hızlı ve yönetimi kolay online bir platform kurmak, sağlıklı sonuç alabilmek ve sadakat programının başarılı şekilde devam etmesini sağlamak açısından çok önemli. Anında ödüllendirmeye, sosyal tanımaya, takdire, geri bildirime yer veren, satış teşvik yaratmaya imkan tanıyan bir çalışan sadakati programı sayesinde gerçek zamanlı olarak aksiyon alan çalışanlar, bir sonraki satışı ya da başarısı için daha motive şekilde çalışırlar. Çalışanlar mobil cihazlarından bu platformu takip edebileceğinden gün içerisinde ya da haftanın belirli günlerinde çeşitli hedefler vererek, kampanyalar yaparak çalışanların satışlarını yükseltmelerini de sağlayabilirsiniz.

Biggstars Çalışan Takdir ve Ödüllendirme Platformu

Biggstars olarak teknoloji sektöründeki mağazalarınız için çalışan takdir ve ödüllendirme platformu oluşturarak çalışan motivasyonuna sahip olmanız için gerekli uygulamaları hayata geçirebilir, satış teşvik ve ödüllendirme stratejileri için gerekli zemini oluşturabiliriz.

Çalışanların ödüllendirileceği, takdir edileceği, olumlu görüşlerini paylaşabileceği, geribildirim kültürü oluşturan, sosyal tanıma yapılabilen ve kurum kültürü yaratan bir sistem ortaya çıkaran Biggstars; 25.000’in üzerinde ödüllendirme seçeneği, seyahat ve deneyimler bölümü, mobilde ve web ortamında çalışabilen uygulamaları, raporlama modülleriyle çalışanların ve yöneticilerin her an, her yerde erişebileceği işlevsel bir program oluşturuyor ve ekipleri motive etmeyi kolaylaştırıyor.

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

You must be logged in to post a comment.

English