Samsung Bayilerinin Biggclub Sonrasındaki Değişimi

Biggclub bayi ödüllendirme ve sadakat programını 2016’dan beri kullanan Samsung Electronic Türkiye’den Perakende Kanal Yönetimi Kıdemli Uzmanı Recep Akay, bayilerdeki değişiklikleri anlattı…

  • Ne zamandır Biggclub bayi ödüllendirme ve sadakat uygulamasına şirketinizde yer veriyorsunuz? Bu programı kullanmaya nasıl karar verdiniz, süreç nasıl gelişti?

Ülkemizde çok fazla global oyuncunun mobil ürün pazarında faaliyet göstermesinden kaynaklı olarak satış noktalarında yer alan markalar arasında çok fazla rekabet oluşmakta. Bu rekabet, markaları dinamik tutmakla beraber yeni projeleri, farklı bakış açılarını ve yenilikçi yaklaşımları da tetikliyor. Bu kapsamda Samsung Electronic Türkiye olarak bizler de, satış noktalarında Samsung ürünlerini daha rekabetçi kılacak, aynı zamanda satış noktaları tarafından benimsenmesini sağlayacak bir proje yaratmak istedik ve Mart 2016 tarihinde Biggclub ile yola çıktık.

  • Bu çalışmalara başladıktan sonra şirketinizin, markanızın ve bayilerin gördüğü faydalardan, nelerin değiştiğinden kısaca bahsedebilir misiniz?

Büyük çaplı markaların birçoğunda olduğu gibi rekabete karşı hızlı aksiyon alabilmek, proaktif davranarak rekabette üstünlük kurabilmek, en temel çalışma prensipleri arasında yer alıyor. Biggclub ile çalışmaya başladıktan sonra, bayilere ve çalışanlarına sunabildiğimiz fırsat ve fayda portföyü çok genişledi. Bu sayede dokunduğumuz noktalardan elde ettiğimiz satış rakamları da paralel çerçevede gelişti ve markamıza daha sadık bir bayi çalışanı profili oluşmaya başladı.

  • Biggclub öncesini ve Biggclub sonrasını değerlendirdiğinizde bayi sadakatinde nasıl bir fark gözlemliyorsunuz?

En temel farklılığın bayi sahibinden ziyade bayi çalışanlarında olduğunu söyleyebilirim. Öncesinde satış noktası bazındaki sadakat daha çok bayi sahibinde odaklanırken artık satış danışmanlarını da işin içerisine çekerek 360 derece bir sadakat programı yönetimi yapabiliyoruz.

  • Biggclub’tan sonra bayilerle olan iletişiminiz nasıl gelişti ve değişti?

Marka olarak, iletişim ve ticari iş birliği içerisinde bulunduğumuz tüm birimlere maksimum fayda sağlama yönünde adımlar atıyoruz. Biggclub sadakat programı da bu kapsamda elimizi çok güçlendiren bir araç oldu. Satış noktalarında çalışan her bir personel markayı daha çok sahiplendi, ticari ilişkilerimiz gelişti ve bayiler markamızı aileden biri gibi görmeye başladılar.

  • Bayiler, Biggclub uygulamasının parçası olan Biggrewards ödül puan sitesinin zengin ürün çeşitliliğinden memnunlar mı? En çok hangi ödülleri tercih ediyorlar?

Bayi çalışanları tarafında memnuniyet oranımız oldukça yüksek, hatta zaman zaman spesifik kampanya istekleri, özel ürün hedeflendirme talepleri vb. geri bildirimlerle kapımız çalınır oldu. Biggrewards ürün portföyünde, kullanım pratikliğinden de kaynaklı olarak daha çok dijital hediye çekleri tercih ediliyor. Bu sebeple marka olarak bizler de dijital hediye çeki opsiyonlarını maksimum seviyede sunmaya gayret ediyoruz.

  • Markalar neden bu tarz sadakat programlarını kullanmalı, önerileriniz ya da eklemek istediğiniz şeyler olur mu?

Günümüzde, özellikle mobil ürünler ve dayanıklı tüketim malları kategorisinde sadık müşteriler yaratmak, en az yeni müşteriler bulmak kadar zor. Durum böyle olunca da markaların savunucusu olan satış noktaları ve bayi çalışanlarına sahip olmak tüm markalar için elzem hale geliyor. Büyük ticaretlerin, küçük küçük binlerce ticaretten oluşturulduğunu bilen her marka günün sonunda sadakat programlarına başvuracaktır diye düşünüyorum.

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

English