Sağlık Sektörü Çalışanlarının Motivasyonu

İşin doğası gereği yüksek stres düzeyine sahip pozisyonlar yaratan ve tükenmişliğe yol açabilen sağlık sektörü çalışanlarının motivasyonunu yüksek tutmak ve çalıştıkları kuruma olan bağlılıklarını yükseltmek, çoğu zaman pek de kolay bir iş değil. Bu nedenle İK profesyonellerinin zorlu bir süreçle karşılaşmasına neden olan sağlık sektörü, hem hasta bakım kalitesinin iyileştirilmesine hem çalışanların motivasyonunun ve performansının yüksek tutulmasına büyük ihtiyaç duyuyor. Sağlık sektöründeki İK profesyonelleri bir yandan karşılaştıkları sektörel sorunlara çözüm ararken aynı zaman da çalışan bağlılığının iyileştirilmesine odaklanmalı ki aynı anda memnuniyet, verimlilik ve çalışanı elde tutma oranı da artsın.

Peki, sağlık sektöründeki çalışanların bağlılığını, memnuniyetini, performansını ve motivasyonunu yükseltmek için neler yapılabilir?

Çalışanların Başarılarını Tanımaya Öncelik Verin

Araştırmalar gösteriyor ki çalışanların başarılarının üstleri tarafından tanınması, çalışan sadakatinde büyük bir role sahip. Diğer çalışanlarda olduğu gibi sağlık sektörü çalışanları da işlerini iyi şekilde yaptıklarında takdir edilmek istiyorlar. Buna rağmen yakın tarihli bir araştırmaya göre çalışanların %45’i 6 aydan uzun bir süredir tanınmadığını söylüyor. Eğer çalışanlarınızı elde tutmak ve mutlu olmalarını sağlamak istiyorsanız buna öncelik vermelisiniz. Çalışanlar hem liderleri hem takım arkadaşları tarafından tanınmak istiyorlar.

Onları Dinleyin, Geribildirim Alın

Sadece doktor ve hemşire gibi sağlık profesyonellerinden oluşmayan idari personelden bakım işçilerine, yöneticilerden kafeterya çalışanlarına kadar birçok personeli de içerisinde barındıran sağlık sektörü, gerçek zamanlı geri bildirim almaya ihtiyaç duyuyor. Bu sayede sağlık sektörünün kendine özgü zorluklarını ve stres faktörlerini anlamaya çalışmak çok daha kolay olur. Aksi takdirde imkansız hale gelir. Geribildirim araçları kullanmak, online anketler yapmak çalışanları daha iyi anlamaya yardımcı olur. Aynı zamanda çalışanlarınıza onları dinlediğinizi gösterirsiniz.

Eğitime ve Gelişime Yatırım Yapın

Sağlık sektörü açısından en büyük zorluklarından biri; 1946-64 yılları arasında doğanları temsil eden kuşağın yavaş yavaş emekli olması. Sektöre yıllarını vermeleri sebebiyle bir gecede aktaramayacakları bilgi ve beceriye sahip olan bu çalışanların yeteneklerinden yararlanmak için bir mentorluk programı oluşturabilirsiniz. Paha biçilemeyecek bilgilerin genç çalışanlarla paylaşılması, sadakat ve memnuniyet duygularının da artmasını sağlayacaktır.

Esnek Yan Haklarla Ödüllendirin

Çalışanlar üzerinde pozitif bir etki yaratan esnek yan haklar ile ödüllendirmeyi farklı senaryolar ile gerçekleştirmek mümkün. Ancak sağlık sektörü daha hassas bir yapıya sahip olduğundan özellikle doktor, hemşire gibi üzerinde büyük bir baskıya sahip olan sağlık personellerini belirli bir periyod içerisinde, önceden belirleyeceğiniz puanlarla ödüllendirebilirsiniz. Çalışanlar bu puanları kullanarak ödül sitesinden ihtiyaçlarına göre seçim yapabilirler ki bu durum ödüllendirmenin etkisini daha da çoğaltır. İster teknolojik bir ürün, ister süpermarket çeki, ister tatil ya da çocuklar için hediye alınmasına imkan tanıyan bir ürün zenginliğine sahip olan ödül puan siteleri, sunduğu özgürlük sayesinde çalışanların motivasyonunu yükseltir. Sağlık sektöründeki diğer çalışanları da bu şekilde ödüllendirebileceğiniz gibi yöneticilere puan vererek, çalışanların gösterdikleri başarılar karşısında puan dağıtmalarına da izin verebilirsiniz.

Teknolojinin Gücünden Yararlanın!

Çalışan bağlılığı ve motivasyonunu yönetme şeklinin geliştirilmesine katkıda bulunan ve kolaylık sağlayan teknolojik uygulamaları kurumunuz içine entegre ederek süreci daha kolay ve etkili şekilde yönetebilirsiniz. Bu konuda çözüm üreten en başarılı uygulamalardan biri olan Biggstars çalışan sadakati ve ödüllendirme platformu, çalışanların gerçek zamanlı olarak takdir edilmesine, teşekkür edilmesine, ödüllendirilmesine imkan tanırken; çalışan deneyiminin geliştirilmesine de olanak sağlıyor.

Biggstars uygulaması ile şirket içi sosyal bir platform kurarak çalışanların tebrik edileceği, olumlu görüşlerini paylaşabileceği, ödüllendirilebileceği, geribildirim verilebilen ve kurum kültürü yaratan bir sistem ortaya çıkarabilir; 25.000’in üzerinde ödüllendirme seçeneği ile esnek yan haklarını kendilerinin belirlemelerine izin verebilir, kendi belirleyeceğiniz ilkelere göre ödüllendirme yapabilir, ve her an, her yerde erişebileceğiniz işlevsel bir programa sahip olabilirsiniz. Ciddi iş gücü zorluklarıyla karşı karşıya olan sağlık sektörünün işleyişini kısmen de olsa kolaylaştırma amacında olan Biggstars platformu, hem İK profesyonellerinin hem yöneticilerin çalışan sadakatini, motivasyonunu, performansını ve memnuniyetini geliştirmelerine destek oluyor.

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

You must be logged in to post a comment.

English