Müşteri Sadakati Nasıl Geliştirilir?

Müşteri Sadakati Nasıl Geliştirilir?

Artık pazarlamanın odak noktası müşteri sadakati olmaya başladı. Yurtdışında markalara, ömür boyu bağlı müşteriler oluşturabilmek için “Life Time Customer” adı altında birçok çalışma yapılıyor.

Özellikle rekabetin yüksek olduğu, hareketli sektörlerde fark yaratabilmek ve müşterilerin ne kadar değerli olduğunu göstermek adına tercih edilen sadakat programları, iki taraf arasında sağlıklı ve güven odaklı bir ilişki kurulmasına zemin hazırlıyor. Hangi sektörden olursanız olun müşteri sadakatinizi geliştirmenin ve iş ortaklarınızın size sadık kalmasının birkaç temel yolu bulunuyor.

 

Müşterilerle İlişkinizi Sıkı Tutun

Bunlardan ilki, düzenli olarak müşterilere ulaşmak! Eğer çoğunlukla kampanyalar doğrultusunda veya bir şey istediğinizde onlarla iletişime geçiyorsanız sadakat konusunda kesinlikle yanlış bir noktada olduğunuzu söyleyebiliriz.

Sağlam bir müşteri ilişkisi oluşturmak ve bunu korumak için onların ilgi alanlarına sahip olduğunuzu göstermeli ve onlara her zaman ulaşmalısınız. Şirketinizle ilgili gelişmeleri ya da onların ilgileneceği yeni bir ürün lansmanını önceden paylaşmak, özel fırsat ve avantajlar sunmak aynı zamanda sadık müşterilere verilen değerin gösterilmesi açısından faydalı olacaktır.

Hatta sürpriz, kişiye özel minik indirim ve jestler de müşterilerinizin kalplerini kazanmanızı sağlayacaktır.

 

Ödül Skalanızı Mümkün Olduğunca Genişletin

Ödül tekliflerini, geniş bir çerçevede tutmak; farklı ihtiyaçları, ilgi alanları, tercihleri olan kişilerin her birinin kendine göre bir ürün ya da hizmet bulmasını sağlar.

Hediyeleri, deneyimleri, alışveriş çeklerini, özel teklifleri, ürün ya da hizmetlerinizde indirim sunmayı kapsayan sadakat ödülleri, müşterilerin kendini değerli ve takdir edilmiş hissetmesine yardımcı olur.

Uzun vadeli müşteriler söz konusu olduğunda ise kişiye özel deneyimler, senyoritiye puan, sosyal medya aksiyonlarının ödüllendirilmesi önemli olmaya başlamaktadır.

 

müşteri sadakat

sadakat programları , sadakat , müşteri sadakati, mobil sadakat,

 

Geri Bildirime Önem Verin

Müşterilerinizi dinleyin ve aksiyon alın! Müşterilerinizden belli aralıklarla geri bildirim almalı, sadakat programlarının içinde minik anketler yayınlamalı ve söyledikleri şeyleri dinleyip, harekete geçmelisiniz. Söylediklerini dinlediğinizi ve değer verdiğinizi göstermenin harika bir yolu olan aksiyon almak; aynı zamanda şirket için önemli fikirlerin ortaya çıkabilmesine de zemin hazırlar. Böyle bir durum olduğunda o fikri hayata geçirdiğinizi gerekli kişilere bildirmeli ve hatta küçük bir hediye ve teşekkür kartı ile onları ödüllendirmelisiniz. Kişiselleştirilmiş deneyim çok etkili olduğundan; isme özel hazırlanan ve “teşekkürler?” yazan bir mail bile hem mailin okunma oranını hem geri dönüşüm oranını yükseltecektir.

 

Mobil Uygulamaları Öne Çıkarın

Sadakat programlarını, mobil araçlar üzerinden yürütmeyi kesinlikle es geçmemelisiniz. Geçtiğimiz yıllarda yapılan Gallup anketine göre; akıllı telefonlara sahip kişilerin %50’sinden fazlasının 1 saat içerisinde telefonlarını birkaç kez kontrol ettiği görülüyor. Durum böyleyken müşterileri her an, her yerde yakalayabilmek için mobil uygulamalara yer vermek ve fonksiyonel bir uygulama geliştirmek gerekiyor.

 

Örneğin; müşterileriniz alışveriş yaptıklarında fişlerini mobil telefonları ile Biggymobil uygulamamız üzerinden sisteme okutup, anında puan toplatıp, club uygulamanız ile sosyal medya üzerinden sizinle etkileşime geçebilmeli.   

 

Her bir adım, doğru bir şekilde benimsenip hayata geçirildiğinde şirketler; sadık, memnun ve verimli bir müşteri sadakat programı oluşturabileceğinden bu sadakat projelerinin konunun uzmanı bir ekip eşliğinde oluşturulması gerekiyor. Ayrıca izinli veri tabanının da çok dikkatle oluşturulması gerekiyor.

 

Bu arada, puan toplamış müşterilerin ödüllendirilmesi de çok önemlidir. 30 kategori, 850 marka, 25.000+ ürünü kapsayan, seyahat ve deneyimlere yer veren, alışveriş çeklerini kullanan zengin ödül skalası ile global bir ödül puan uygulaması olan Biggrewards, müşterilerin memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmak için ideal bir platform sunuyor.

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

You must be logged in to post a comment.

English