Marka Sadakati Mümkün Mü?

Şirketleri çok yakından ilgilendiren marka sadakati kavramının tanımını, müşterilerin markaya duyduğu tutku ve bağlılık derecesi olarak belirten ünlü marka teorisyeni David Aaker, yaptığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkardığı sadakat piramidinde marka sadakatinin farklı düzeylerde gerçekleşebildiğine vurgu yapıyor. Şirketlerin hayali ise tabii ki piramidin en üstü! Markaya duydukları sadakatin yüksekliği sayesinde önemli birer marka elçisine dönüşen sadık müşteriler ile birlikte şirketlerin kârlılık düzeyi ve geliri de artıyor. Tüketici davranışının bir şekli olan marka sadakatinde, kişiler tercih ettikleri markaya ulaşamadıklarında yedek ya da geçici bir marka satın almıyorlar. Bu satın alma kararı bilinçli ya da bilinçsiz şekilde verilmiş olabiliyor ancak karar, tüketicinin markaya duyduğu güvene dayanıyor.

marka sadakati, müşteri sadakati
marka sadakati, müşteri sadakati

Marka ile tüketici arasındaki duygusal ilişkiye odaklanan marka sadakati, müşterinin duygusal isteklerinin ya da psikolojik ihtiyaçlarının eşsiz bir şekilde karşılandığı ve kullanırken de bu duyguların canlı kaldığı bir durumdur. Bu nedenle markalar, hedef kitlenin beklediği duygusal değerlere vurgu yaptığında etkileşim artar, tüketicinin alışveriş yapma sıklığı çoğalır ve marka sadakati adım adım oluşmaya başlar. Tüketici davranış kalıpları; müşterilerin, güvenilir bir ilişki sunan şirketlerden ürün almaya devam ettiklerini göstermektedir. Tabii ki burada, tekrarlayan satın almaların her zaman marka sadakati anlamına gelmediğine vurgu yapmakta yarar var. Gerçek marka sadakatinin altında müşteri ile markanın aralarında kurdukları derin bağ yatar ve tüketiciler, rakip markaların indirim, kampanya vb. avantajlarından kesinlikle etkilenmezler.

Marka Sadakati Neden Önemli?

Rakip markaların, şirketlerin önüne geçmek ve pazarda başarı elde etmek için önemli bir avantaj sunan marka sadakati, aynı zamanda güçlü ve sağlam bir müşteri tabanı oluşturulmasına yardımcı oluyor. Marka sadakat düzeyi yüksek olan müşteriler, ürün ya da hizmetin fiyatında ya da erişilebilirliğinde bir değişiklik olması durumunda bile satın alma eylemini tekrarlamayı sürdürüyorlar. Rakiplerin pazarlama çalışmalarından etkilenme olasılıkları da düşük olacağından bu müşteriler,  yüksek olasılıkla o şirketin ürünlerini kullanmaya devam ediyor.

Güçlü marka sadakatine sahip müşteriler, şirketlerin marka elçisine dönüşebildiğinden ve marka elçileri, kulaktan kulağa pazarlama yöntemiyle doğal bir şekilde olumlu deneyimlerinden bahsederek, hiçbir beklenti içinde olmadan markanın tanıtımını yaptıklarından markaların hayatında oldukça önemli bir role sahip olurlar. Markadan duydukları memnuniyetin yüksek olması onları, marka bilincinin yayılmasına ve yeni müşterilerin yönlendirilmesine karşı isteklendirir.

Marka Sadakatini Sağlamak için Neler Yapmalı?

Uzun vadeli, sürdürülebilir bir iş başarısının yansıması olan marka sadakati, aynı zamanda markaların şu anki ve gelecekteki başarılarının somut bir göstergesi olarak değerlendirilebilir. Bir markanın arkasında sadık bir tüketici kitlesi olduğunda o marka, çevresel faktörlere karşı güçlü bir duruş sergiler ve bu tüketiciler, o markayı tercih etmeye devam eder. Yukarıda da belirttiğimiz gibi markalar, müşterilerle duygusal ve derin bir bağ kurduklarında, onlara fayda sunduklarında, güven ortamını sağladıklarında, hedef kitlenin beklentilerini anladıklarında, marka kimliğine sahip olduklarında, fiyat-kalite dengesi sunduklarında yüksek marka sadakati için gerekli zemini hazırlamış olurlar.

Marka sadakatini beslemek, güçlendirmek için kullanılması gereken bir diğer yöntem ise bir ödül puan programına sahip olmak. Müşterilere özel böyle bir ödüllendirme uygulaması, sadakat düzeyinin ve satın alma sıklığının artmasına yardımcı olur. Yaptıkları alışverişler neticesinde kazandıkları puanlarla müşterilerin istedikleri ödülleri seçebilmesine imkan tanıyan programlar, marka sadakatinin sağlanmasında önemli bir role sahiptir.

Son kullanıcıya yönelik bir ödül-puan uygulaması olan Biggrewards, sadakat programları içerisinde seçkin ve kaliteli ürün içerikleriyle karşılaşmak, zengin bir ürün grubu bulmak, farklı seyahat ve deneyim bölümleri görmek isteyen müşterilerin tüm ihtiyaçlarını karşılıyor ve marka sadakati oluşmasına büyük bir katkı sağlıyor. Müşterileri her an yakalayabilmek için geliştirilen Biggymobil uygulaması ise müşterilerin fişlerinin fotoğrafını çekip, sisteme yükleyerek anında puan toplamalarına, bu puanları Biggrewards sitesinde kullanmalarına ve club uygulaması ile sosyal medya üzerinden sizinle etkileşime geçmelerine yardımcı oluyor.

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

English