Bayi Sadakat Programları ile Nasıl Marka Elçileri Oluşturursunuz?

Farklı iş kollarından şirketlerin en önemli ortak amaçlarından biri tabii ki marka elçileri yaratmak! Şirketlere pek çok değer ve avantaj kazandıran marka elçilerini bulmak için sadece kurum içindeki personellere bakmaya gerek yok. Ürün ve hizmetlerinizi satan bayiler ya da acenteler aracılığıyla bir satış kanalı kullandığınızda, potansiyel marka elçilerini de bulmuş olursunuz.

Geliştireceğiniz satış teşvik ve ödüllendirme stratejileriyle şirketinizi her platformda temsil edecek marka elçileri oluşturabilirsiniz. Bu stratejiler için bayi sadakati programı kullanmak bir adım öne geçmenizi ve sonuca daha çabuk ulaşmanızı sağlar.

Neden Satış Kanallarınız Üzerinden Marka Elçileri Yaratmalısınız?

Şirketiniz hakkında olumlu geri bildirimlerde bulunan, markanızın ve işinizin ne ile ilgili olduğunu bilen ve bunlarla ilgili konuşan insanları temsil eden marka elçilerinin, satış kanalı içerisinde olması birçok faydaya sebep olur. Başlıca yararları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Markanızla ilgili yapılan pozitif mesajları arttırabilir ve kurum içi ekibin ötesine taşıyabilirsiniz.
  • Şirketinize itibar kazandırarak, güvenilirliğinizi güçlendirebilirsiniz.
  • Satış kanalındaki bayilerin müşterilere yaptıkları satış şeklini geliştirebilir, satışları yükseltebilirsiniz.
  • Satış kanalındaki performansı iyileştirebilir, daha yüksek hedeflere ulaşabilirsiniz.

Bayileri Marka Elçilerine Dönüştürecek Satış Teşvik Yöntemleri

Bayi ve acentelerin kendilerini değerli hissetmelerini sağlayan, sadakati teşvik eden, motivasyon ile performansı yükselten ve tabii marka elçileri yaratmanın yolunu açan bayi sadakat programları, çeşitli satış teşvik yöntemleri ve ödüllendirme ile şirketlerin ve markaların güç kazanmasını sağlar.

Bazı hediyeler ve deneyimler, bayileri satış hedeflerine ulaştırmada daha etkili olabilir. Duygusal bir etkiye de sahip olan ödüllendirme sonucunda markaya duyulan yakınlık ve bağlılık artacağından marka elçileri yaratabilmek için ödüllendirmeye özellikle önem verilmeli. İster satış, ister motivasyon odaklı bir kampanya oluşturmuş olun bayi ödüllendirme seçenekleriniz yeterince zengin değilse, yeterince deneyim içermiyorsa ya da kişiselleştirilmemişse sonuç tahmin edildiği kadar başarılı olmaz.

Bayileri motive eden bir diğer yöntem de teşvik seyahatleri! İster en iyi satışı yapan bayilerin kazandıkları puanlarla kendi ödüllerini seçerek diledikleri yurtdışı ya da yurtiçi seyahate gitmelerini sağlayabilir ya da en iyi satış performansına sahip bayileri bir araya getirip, seyahat düzenleyerek markanız ile bağdaşacak özel bir anıya sahip olmalarını sağlayabilirsiniz.

Ödüllendirme ve Puan Sistemi

Bayi sadakat programının parçası olarak puan sistemi üzerinde bayilerin kendi istedikleri, ihtiyaç duydukları ödülü seçebilmelerine izin veren bir ödül puan sitesine sahip olunduğunda ve ödül ağı kapsamlı, seçkin ve kaliteli ürün gruplarından oluştuğunda bayi sadakati de marka elçileri de uzun soluklu olur.

Sadece çok satış yapıldığında puan vermemeli, bayileri gösterdikleri farklı başarılarda da ödüllendirmelisiniz ki hem markaya olan bağlılıkları artsın hem daha iyi olmak için daha çok çaba göstersinler, hem de potansiyel birer marka elçisine dönüşsünler.

Bayilerdeki personeller üzerinde sosyal tanıma yapmak, kendilerini değerli ve özel hissetmelerini sağlayacağından ve takım genelinde olumlu davranışları teşvik edeceğinden o gün içerisinde büyük bir satış yapan satış kanalı personelini ya da yüksek hedeflere ulaşanları düzenli olarak tanımalı ve ödüllendirmelisiniz. Bu tanımayı ekip olarak ya da bayi olarak da yapabilirsiniz. Bu sayede bir değil birçok marka elçisine sahip olursunuz.

Biggclub olarak bayiler için ödüllendirme, kampanya ve içerik yönetim programları oluşturarak bayilerin, satış kanallarının bağlılığını, motivasyonunu yükselten, onları ödüllendiren ve bu zincirin sonucunda marka elçileri oluşturan uygulamaları hayata geçirebilmekteyiz.

Biggclub Uygulaması ile Neler Yapabilirsiniz?

Kampanya Oluşturabilir

Kampanya yönetimi modülü; ürün, müşteri, bölge, puan, ödül ya da belirli zaman aralığı bazında kampanyalar oluşturulmasına imkan tanır. 

Satışları Arttırabilir

İster yeni ürünler lanse edilmek istendiğinde ister satışı az olan ürünler öne çıkarılmak istendiğinde bayi genelinde ya da özelinde strateji geliştirilmesine zemin hazırlayan uygulama, satışları arttırır.

Puan Kazandırabilir

Bayiler, ürün ya da hizmet sattıkça, kampanya koşullarını yerine geçirdikçe ve markadan gelen aksiyonları yaptıkça mesela; video seyrederek, sosyal medyada paylaşım yaparak, anket yanıtlayarak puan kazanırlar.

Ödüllendirme Yapabilir

30 farklı kategoride 25.000’in üzerinde ürüne, seyahat ve deneyimler bölümüne, hediye çeklerine sahip online ödül puan sitesi Biggrewards ile entegre olarak çalışır.

İletişimi Geliştirebilir

Sürekli iletişim içerisinde olunması sayesinde hem markaların bayilerini, hem bayilerin markalarını daha iyi tanımalarını ve etkileşime geçmelerini sağlar.

Raporlama Yapabilirsiniz

Kullanımı kolay raporlama modülü sayesinde bayi profili çıkarılmasına, bayi eğilimlerinin ölçülmesine, bayilerin hedefe ulaştırılmasına yardımcı olur.

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

English