Etkili Çalışan Tanıma ve Takdir Fikirleri

1. Puan tabanlı bir ödül sistemi kullanın 

Puan tabanlı ödül sistemleri, çalışanlarınızın motivasyonunu artırmak için tercih edebileceğiniz en popüler sistemlerden biridir. Sistem içerisinde sunacağınız ve çalışanlarınızın başarıları karşılığında kazanacakları puanlar ile sahip olabilecekleri ve kendi insiyatifleri ile seçebilecekleri çeşitli ödüller, kişiselleştirilmiş bir deneyim sunacak ve çalışanlarınızın kendilerini değerli hissetmelerini sağlayacaktır. Bu sayede çalışanlarınızın şirkete olan bağlılığı da artacak ve performansına olumlu bir katkı sağlayacaktır.  

Puan sistemi, çalışanlarınıza kendileri için önemli olan ödülleri seçmelerine izin vererek benzersiz bireyler olarak değer verdiğinizi göstermenin harika bir yoludur. Puanları tek bir sistemde birleştirmek, çalışanların puan kazandıkça heyecan yaratan önemli bir denge oluşturmasına olanak tanır.  Çalışanlarınız  anlamlı ödüllerini kişisel katkılarına ve şirkete olan değerlerine bağlayabileceklerdir.  

Tanınmayı kültürünüzün temel bir parçası haline getirin 

Organizasyon kültürü, hem şirket içi ilişkiler hem de şirketin sektör genelindeki imajı için hayati önem taşıyan faktörlerden biridir. Sektörel açıdan bakıldığında çalışmak için en iyi yerler arasında gösterilen şirketlerin genelde, sahip oldukları kültür ile bu ünvana ulaştıkları görülebilir. Organizasyon kültürünün bir başarı hikayesi olarak lanse edildiği şirketlerin ortak noktaları ise, çalışanlarına verdikleri değer ve bu değeri ifade etme biçimleridir.  

Sosyal tanıma olarak adlandırılan ve çalışan takdirinin şirket genelinde sözlü veya yazılı olarak duyrulduğu bu sistem, farklı departmanlardan ve farklı pozisyonlardan tüm çalışanları, holistik bir biçimde motive etmeye dayanır. Çalışanlar, içerisinde bulundukları ekipler ve hatta departmanların çok ötesinde, tüm şirket genelinde başarıları ile tanınmak motivasyonu ile yüksek performans göstererek çalışır. Bu sayede şirket genelindeki verimlilik artarken, çalışanların şirkete olan bağlılıkları da olumlu yönde gelişir.  

Olumlu bir organizasyonel kültürün iş sonuçları üzerinde önemli bir etkisi vardır ve en iyi yetenekleri çekmek için kritik öneme sahiptir ve tanınma, büyük şirket kültürlerinin üzerine inşa edildiği temeldir .  

Çalışanların tanınan eylemleri tekrarlama olasılığı daha yüksektir , bu yüzden bu kültürünüzü şekillendirmenin en etkili yollarından biridir 

Sosyal tanıma – takdirleri çalışanlara sözlü ya da yazılı olarak bildirmek – tanınmayı kültürünüzün bir parçası haline getirmenin önemli bir parçasıdır.  İşyerinde etkili olabilmek için sosyal tanınma sık ve zamanında yapılmalıdır. Bir çalışan bir hedefe ulaştığında veya bir kilometre taşına ulaştığında, bir sonraki personel toplantısının bunu çağırmasını beklemeyin.  

Çalışan tanıma platformundan yararlanın 

Başarılı bir şirket, ancak başarılı bir takım çalışması ile varolabilir. Takım çalışmasının anahtarı ise, kişinin yetkinliklerinin, başarılarının ve görevinin sahip olduğu önemin; takımdaki diğer çalışanlar tarafından farkedilmesi ve bunun o kişiye hissettirilmesidir.  

Şirket içi sosyal platformlar, bu “farkedilme” ihtiyacının en hızlı ve kolay karşılanabileceği yöntemlerdendir. Özellikle de çalışanların birbiriyle etkileşime geçebileceği, paylaşımda bulunabileceği, fikir alışverişi yapabileceği şirket içi mobil uygulamalar, çalışanlar arası ilişkileri güçlendirmek için en eğlenceli yöntemlerden.  

Bir çalışan tanıma platformunun uygulanması, tüm ekip üyelerinin tanınmaya başlamasını kolaylaştırır. İyi bir platform: 

  • İlgi çekici bir kullanıcı deneyimi ve mobil uyumlu seçeneklerle tanınmayı eğlenceli ve kolay hale getirin. 
  • Ekip üyelerinin zahmetsizce görüntüleyebilmeleri, beğenebilmeleri veya yorum yapabilmeleri için şirket genelinde bir haber beslemesinde tüm tanımaları göstererek çalışanın tanınmasını kolaylaştırın

Çalışanlarınız nerede olursa olsun takdir gösterin 

Günümüzün küresel ekonomisinde hızla artan “uzaktan çalışma” şekli, çalışanlar arasındaki fiziksel mesafenin de artmasına ve bazı durumlarda ise çalışanların, işverenleri tarafından “gözardı edilmiş” gibi hissetmelerine neden olabiliyor. Bu nedenle takdir ve ödüllendirme programlarının, uzaktan çalışan ekipleri de kapsadığına ve onların ihtiyaçlarına yanıt verebilecek nitelikte olmasına dikkat edin. Unutmayın, uzaktan çalışan ekipler, şirkete olan bağlılığın azalması konusunda risk faktörü en yüksek olan çalışan gruplarından biridir.   

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

You must be logged in to post a comment.

United Arabic EmiratesDutchUSATurkey