Covid- 19 Etkileriyle Uzaktan Çalışan Takımları Yönetme İncelikleri

Tüm dünyanın ve ülkemizin gündeminde olan Covid-19 pandemisi, iş dünyasındaki çalışma şekillerini de etkiledi. En büyükten en küçüğe, neredeyse tüm şirketler evden çalışma sistemine geçti. Özellikle takım liderlerine bu konuda çok iş düşüyor. Hem ekip motivasyonunu korumaya çalışıyorlar, hem de iş süreçlerinin de normal akışında devam etmesi için çaba gösteriyorlar. Uzaktan çalışma konusunda size yardımcı olacağını düşündüğümüz püf noktalarını derlerdik.

 Evinizde Çalışma alanlarınızı oluşturun –

Evden çalışma uygulamasında verimlilik için önemli noktalardan birisi tüm ekibin aynı ofiste çalıştıkları gibi mesai başlangıcında evde olsalar dahi kalkıp giyinmeleri, evde kendilerine ayrı bir çalışma köşesi oluşturmaları ve ihtiyaçları olacak tüm donanım ve yazılım üzerinde bulunan uygulama ve bilgilere uzaktan erişebilmeleridir.

Etkili iletişim stratejileri geliştirme

Liderlik ve kuruluşun geri kalanı arasındaki güçlü iletişim, sağlam bir işyeri inşa etmenin anahtarıdır çünkü sağlam iletişim, kritik bir katılım itici gücü olan güveni teşvik eder. Liderler ve yöneticiler, meydana gelen değişikliklerle ilgili tüm ayrıntıları paylaşamayabilirken, olabildiğince şeffaf olmak kaygıyı azaltır ve çalışanların olumlu sonuçlara olan güvenini artırır.

Etkili ve Şeffaf İletişim

Uzaktan çalışan ekipler arasında sağlıklı iletişim kurulabilmesi de iş sürekliliği için büyük önem arz ediyor. Verimliliği korumak için çok zorunlu olmadıkça iletişimi yazılı olarak sürdürmeye dikkat edin, video konferansları minimumda tutun. Günlük ya da haftalık iş planlarınızı ilgili tüm ekiplerle paylaşın. Ayrıca, mesai saatlerini sağlıklı sınırlar içerisinde tutmak için, ekibinizle beraber adam/saat listesi oluşturun. İş takibi konusunda ekibinize güvendiğinizi onlara hissettirin. 

Çalışan tanıma ve ödüllerine yatırım yapın

Çalışanların tanınması ve ödülleri çalışma kültürünün değerli itici güçleridir

Değişim zamanlarında  çalışanların değerli ve takdir edilmiş hissetmelerini sağlamak. Değişim bir organizasyona çarptığında, çalışanlar işlerinin istikrarı konusunda belirsizlik yaşayabilir ve hatta şirketin işyerindeki rollerine değer verip vermediğini merak edebilir. .

Bu şirket değerlerinin, değişim dönemlerinde dayanabilmeleri için düşünceli bir süreç kullanılarak iyi kurulmuş olmaları çok önemlidir. Bir kez tanımlandığında, şirket uygulamaları ve iş hedefleri dahil her şey bu temel değerlerle uyumlu olmalıdır. Bu adım iş gücünüz için tutarlılık sağlayacak ve bir istikrar duygusu sunacak

Uzaktan çalışma yaptıracak olan şirketler, mutlaka gerekli olan teknik donanımlara ilaveten online çalışan dijital bir takdir ve ödül puan sistemine de sahip olmalıdırlar.

Bu dönemde başarılı iş yapan çalışanları şirket içi kapalı ve online çalışan bir sosyal ortamda takdir edip ödüllendirme olmazsa olmaz!..

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

You must be logged in to post a comment.

English