Covid-19 Döneminde Çalışan Etkileşimini ve Şirket Kültürünü Devam Ettirme

Covid-19 hayatımızla ilgili bir çok süreci ve davranışı değiştirdi. Şirket kültürü ve çalışan psikolojisini doğrudan etkileyen bu dönemde, çalışanlar üzerinde yapılan bir anket çalışmasına göre katılımcıların %42’si pandemi başlangıcından bu yana haftada en az 1 kez yalnız ve izole hissettiğini söylüyor. İnsanların alışık olmadığı bu çalışma modeliyle, insan ilişkileri ve insan ilişkilerine yatırım da hiç olmadığı kadar önem kazanıyor.

İnsan olarak doğuştan gelen ihtiyaçlarımızdan birisi de diğer insanlarla etkileşime geçmek, iletişim kurmaktır. Toplulukları bir araya getiren bu ihtiyaçlar oldukça öneme sahiptir. Birbirine destek vermek, herkesin içindeki iyi yönleri görebilmek ve teşekkür kültürünü geliştirebilmek, bir topluluk içerisindeki insan ilişkilerinin temelini sağlamlaştıran en önemli faktörlerdir. Teşekkür odaklı bir yaklaşım sergilemek, bireye hem duygusal, hem fiziksel hem de sosyal anlamda faydalar sağlamaktadır. Bu tutuma alışan organizasyonlarda çalışan etkileşimi artış göstermektedir.

Merck’in yaptığı bir araştırmaya göre yeni işe alınan ve şirket içinde bilinirlik kazanan çalışanların, önceki döneme göre ilk yıldan işten ayrılma oranı 5 kat azaldığı ortaya çıktı.. Şirket içi bilinirlik, çalışanlarla ilgili içgörüleri ortaya çıkarırken, liderlere de işlerin nasıl yapıldığı konusunda tüm ekipler genelinde bir bakış açısı sağlamaktadır. Çalışanın şirket içi etkileşimi, doğrudan şirket kültürüne pozitif etki yaratmaktadır. Özellikle sosyal izolasyonu sağladığımız ve evden çalıştığımız Covid sürecinde, şirket kültürünün devamlılığını sağlamanın önemi de her geçen gün hissedilmektedir. Çalışanların şirkete olan katkılarını, aynı zamanda kurum kültürüne birer katkı olarak görmek ve bu bağlamda çalışanı takdir etmek gerekmektedir.

Biggloyalty’nin “Global Çalışan Takdir ve Ödüllendirme Platformu” Biggstars; çalışanların iş bağlamına göre ödüllendirilmesini ve aynı zamanda çalışanlara takdir & teşekkür edilmesini sağlayan bir platformdur. Çalışanlarınızı takım oyununa motive etmek, şirket kültürünü çalışan takdir ve ödüllendirme uygulamalarıyla desteklemek için hemen Biggstars’ı keşfedin.

Yorumlar 0

Bir yanıt yazın

You must be logged in to post a comment.

United Arabic EmiratesDutchUSATurkey