Çalışan Sadakatinin Önemini Gösteren 10 İstatistik

Doğru ve düzgün bir şekilde, çalışan sadakatini geliştirecek programlara odaklanmanın, çalışan performansı, motivasyonu ve şirket kârlılığı üzerinde doğrudan bir etkisi olduğu gerçek! Durum bu kadar basit ve kolay olmasına rağmen kurumların çoğu, çalışan sadakatine önem vermemeyi sürdürüyor. İK profesyonelleri olarak yöneticilerinizi çalışan sadakati programlarının etkisi hakkında henüz ikna edemediyseniz; bu kez çalışan bağlılığının önemini ve etkisini kanıtlayan istatistiklerle şansınızı denemek isteyebilirsiniz.

Çalışan Sadakati

İşte karşınızda çalışan sadakatinin önemini gösteren 10 ikna edici istatistik:

1- Bağlı Olmayan Çalışanlar İş Gücünüzün Yarısını Oluşturuyor

Gallup’un Amerika’da yaptığı araştırmalardan birine göre çalışanların %51’i çalıştıkları şirkete uzun bir süredir bağlı değil. Aynı rapora göre çalışan bağlılığını yükseltmenin en temel yollarından biri çalışanların göstermiş olduğu çabanın fark edilmesi ve takdir edilmesi… Ancak çalışanların sadece 10’da 3’ü son 7 gün içerisinde yaptıkları işler için takdir edildiklerini ve övgü aldıklarını söylüyor.

2-  Geri Bildirim Almak İçin Yıl Sonunu Beklemeyin

Çalışanların yarısından fazlası yöneticileriyle yaptıkları birebir görüşmede hemen geri bildirim almayı isterken; 5’te 1’inden azı yıllık performans değerlendirmelerini tercih ettiğini belirtiyor. Geribildirimi doğrudan ve anında sunan bir sistem oluşturarak çalışan bağlılığının artırılmasında önemli bir adımı atmış olursunuz. Yıllık performans değerlendirmesini beklediğinizde iyi çalışanları kaybetme olasılığınız yükselir.

3- Çalışan Ödüllendirme Motivasyonu Yükseltir

Amerika’daki çalışanların %40’ı yaptıkları işlerin daha sık tanınması ve ödüllendirilmesi halinde daha motive şekilde çalışacaklarını belirtiyor.

4- Şirket İçerisinde Teşekkür Kültürü Oluşturun

Sirota Danışmanlık’ın yapmış olduğu araştırmalardan birine göre çalışanların sadece %51’i iyi bir iş yaptıktan sonra aldıkları teşekkürden memnun kalıyor. Eğer yöneticiler, yoğunluktan dolayı bunu düzenli olarak yapamadıklarını belirtiyorsa, şirket içine kurulacak LinkedIn benzeri sosyal bir platform üzerinden çalışanlara teşekkürlerini iletmelerini sağlayabilirsiniz. Bu sayede çalışanlar çabalarının karşılığını almış olurlar.

5- Çoğu Çalışan Ay İçerisinde Hiç Tanınmadığını Söylüyor

OGO tarafından yapılan bir ankete göre katılımcılar, son olarak tanınmalarının üzerinden ortalama 50 gün geçtiğini belirtiyor. Bunun sonucunda çalışanlar performanslarını yükseltmek için çaba sarf etmiyor. Şirket içi sosyal bir intranet bu problemi de çözecektir.

6- Moral Aşılamak Sadakatin En Kolay Yolu

Amerika’da yapılan aynı araştırmaya göre çalışanların %82’si amirlerinin yaptıkları katkıları yeterince tanımadığını düşünüyor. Çalışanlara sadece teşekkür ederek bile onların moralini yükseltebilir ve başarılarını fark ettiğinizi gösterebilirsiniz. Bunun güçlü etkisini ve çalışan sadakatini nasıl yükselttiğini kısa sürede fark edebilirsiniz.

7- Çalışanların Şirkete Bağlılığında CEO’ların Önemli Bir Rolü Var

Gallup anketlerinden birine göre, çalışanların %24’ü en unutulmaz takdir ve ödüllendirmelerin CEO’dan geldiğini söylüyor. Çalışanlar, CEO’dan gelen kişisel geri bildirimleri her zaman hatırlarlar ve üzerlerinde olumlu bir izlenim kalır. Çalışan takdir ve ödüllendirme; takım arkadaşlarından, yöneticilerden, müşterilerden, CEO’dan yani her noktadan geldiğinde en iyi şekilde çalışır.

8- Çalışanlara Daha Sıkı Çalışmaları İçin Bir Sebep Verin

Kurumlar, haftalık olarak çalışan tanımayı ikiye katladıklarında çalışma kalitesinde %24 iyileşme, devamsızlıkta %27 azalma, daralmada %10 azalma görüleceği Gallup’un yaptığı araştırma ile tespit edilmiş. Şirket içerisinde teşekkür ve takdir kültürü oluşturulduğunda doğrudan bir şekilde çalışan bağlılığında artış görülür.

9- Çalışanların Güvenini Kazanmak İstiyorsanız Onları Tanıyın

Yöneticilerinden teşekkür ya da takdir alan, ödüllendirilen çalışanların yaklaşık %90’ı o kişiye güven duyduğunu bildirirken bu oran tanınmayan çalışanlar arasında %48’e düşüyor. Güven olduğunda çalışan daha verimli ve daha rahat çalışıyor.

10- İnsanlar Övgü Almayı Çok Seviyor

İnsanların robotlardan bile övgü aldığında mutlu olduğunu bir hastane çalışanları üzerinde test eden deneye göre, eller yıkandıktan sonra övgü veren bir sistem kurulduğunda insanların ellerini yıkama oranının %10’lardan %90’lara yükseldiği görülüyor. Bu araştırma bile övgünün pozitif etkisini açık bir şekilde gösteriyor.

Şirketiniz içerisinde çalışan takdir ve ödüllendirme programı kurduğunuzda ve bununla birlikte teşekkür kültürünü geliştirdiğinizde çalışanlarınız sizinle daha uzun süreler çalışacaktır. Biggstars uygulamamız ile şirketiniz için global bir çalışan takdir ve ödüllendirme platformu oluşturabilir ve çalışan sadakatini yükseltmek için gerekli olan ortamı birlikte yaratabiliriz.

Şirket içi sosyal bir platform kurarak çalışanların takdir ve teşekkür edileceği, olumlu görüşlerini paylaşabileceği, ödüllendirilebileceği, geribildirim verilebilen ve kurum kültürü yaratan bir sistem ortaya çıkarabilir; 25.000’in üzerinde ödüllendirme seçeneği ile istedikleri ödülleri kendilerinin seçmelerine izin verebilir, kendi belirleyeceğiniz ilkelere göre ödüllendirme yapabilir, ve her an, her yerde erişebileceğiniz işlevsel bir programa sahip olabilirsiniz.

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

You must be logged in to post a comment.

English