Çalışan Sadakati Neden Önemli?

Kurumların başarıya ulaşmasında büyük bir rolü bulunan çalışan sadakati, çalışan memnuniyeti ile doğrudan bağlantılıdır ve çalışan verimliliği de bu iki faktörün durumuna ve yoğunluğuna göre artar ya da azalır. Bir üçgenin köşelerini temsil eden çalışan sadakati, memnuniyeti ve verimliliği; şirket başarısını, üçgenin ortasına yerleştirir ve bu köşeler birbirini tamamladığı müddetçe kurumlar hedeflerine ulaşabilir ve dolayısıyla rakiplerinden ayrılır. Çalışan sadakati ile arasında güçlü bir ilişki olan diğer kavram ise müşteri sadakati… Şirket değeri; memnun, sadık ve üretken çalışanlar tarafından yaratıldığından bu sayede ortaya çıkan yüksek kalitedeki hizmet ve şirket politikaları, memnun ve sadık müşterilere zemin hazırlar.

 

çalışan sadakati, çalışan sadakat programı, çalışan sadakat programları, çalışan bağlılığı, çalışan motivasyonu, çalışan ödüllendirme

 

Çalışan sadakati ile çalışan memnuniyeti ve verimliliği arasındaki ilişki ile çalışan sadakati ve müşteri sadakati arasındaki ilişki güçlü olduğu oranda şirket kârları yükselişe geçer. Bunu sağlamanın önemli yollarından biri, etkili liderliktir. Çalışanlarını gerçekten önemseyen, onlara kendilerini nasıl geliştirebilecekleri ile ilgili öneride bulunan, organizasyon içinde aktif rol veren liderler, hizmet-kâr zincirini destekleyen kurum kültürünün gelişmesini sağlarlar.

 

Şüphesiz ki liderlerine güvenen ve onlara saygı duyan çalışanlar, ellerinden gelenin en iyisini yapmak için daha fazla yetki alır ve motive olurlar ki bu durum da çalışanların işten ayrılma oranını ve ortaya çıkabilecek maliyetleri azaltır. Devamlı istifaların ve işten çıkarmaların olduğu bir şirkette güvensizlik ortamı oluşur, düşük moralli çalışan sayısı ve maliyet artar. Amerikan Psikologlar Derneği’nin ve Employee Benefit Trends Study’nin araştırmalarında da tespit edilen bu durumun ışığında görüldüğü üzere çoğu nokta, dolaylı ya da doğrudan çalışan sadakati ve memnuniyetine bağlanır.

 

Çalışanlara Özel Sadakat Programları

 

Önemli işler basarmış, şirket kültürünü benimsemiş, şirkete değer katmış çalışanların işi bırakması, şirketler açısından önemli bir değer kaybı olacağından her şirket, çalışan sadakatini arttırmanın yolunu bulmalı ve buna uygun değişiklikler yapmalı. Mutlu, motive ve memnuniyet seviyesi yüksek çalışanlar, hem daha sadık hem de daha üretken olduğundan şirket içinde olduğu kadar şirket dışında da değer katmaya devam ederler. Şirketlerin en büyük marka elçilerinden biri olan sadık ve motive çalışanlar yaratmak için onları dinlemek ve çalışan sadakat ve takdir programlarına yer vermek gerekiyor.

 

Şirket stratejileri ve kurum kültürü doğrultusunda sadakat programları hazırlayan Biggstars, her çalışanın şirketin bir parçasıymış gibi hissetmesini sağlayan, başarıların ve takdirlerin paylaşılacağı sosyal bir platform yaratır ve çalışanların iyi bir şekilde yönetilmesini ve geri bildirim almalarını sağlar.

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

English