Çalışan Bağlılığını Yeni Yıl Zamanı Nasıl Arttırırsınız?

Eğlence ve heyecan seviyesini yükseltmesiyle senenin en güzel, en canlı zamanı olan yeni yıl dönemi çalışanların bir sonraki sene hayatlarında değişiklik arayışına girmeleri ve iş yoğunluğu nedeniyle bağlılıklarını azaltabiliyor. Yılbaşı süslemeleri, partiler, hediye alışverişleri, ekipleri biraz zorlayabildiği ve dikkatlerinin dağılmasına sebep olabildiğinden yılbaşı zamanında çalışanların stresini azaltmak, performanslarını arttırmak ve bağlılıklarını desteklemek ve canlandırmak için önereceğimiz fikirlere göz atmak isteyebilirsiniz.

 

Başarıları Kutlayın!

 

Şirket başarılarını değerlendirmek için mükemmel bir zaman olan yıl sonunda, şirket hedeflerini ve sonuçları gözden geçirerek,çalışanlarınızla paylaşabilirsiniz. Ekibinizle şeffaf olmanız iletişiminiz açısından çok önemli olduğundan hem iyi hem kötü şeyleri onlara açıklamalı ve geleceğe dair olumlu mesajlar iletmelisiniz. Unutmayın, asıl hedefiniz çalışanlarınızı motive etmek ve sadakatlerini yükseltmek, onların hevesini kırmak değil!

Çalışanlarınızla birlikte şirket başarılarını kutlamak için zaman ayırın.Bunu, intranet sosyal medyanız varsa orada yapın ve sadece satış hedefleri gibi düşünmeyin; kazanılan sempati, yaratılan değer,üretimdeki artış, yeni müşteri oranı da kutlanacak başarılar arasında yer alır.

 

En İyi Çalışanlarınızı Yakından Tanıyın

 

İnsanlar tanınmak ve iyi bir iş yaptıklarında takdir edilmek isterler;aynı durum çalışanlar için de geçerli. Zamanında, özverili ve sıkı çalıştıklarının bilinmesini ve takdir edilmesini isteyen çalışanları, aslında kurum kültürünün parçası olarak tüm yıl boyunca tanımak gerekiyor. Ama tabii yeni yıl zamanı ortaya çıkardığı ambiyans nedeniyle bunun için mükemmel bir zamanlama oluşturuyor. Yöneticiler, bu dönemde çalışanlarını tanımaya ve onlarla ilgilenmeye ağırlık verip; teşekkür notu, ödül,sertifika, sosyal platformlarda övgü gibi jestler yapabilirler.

 

Şirketin Yeni Yıl Hedeflerini Açıklayın

 

Son yapılan Gallup anketlerinden birine göre çalışanların yarısından azı, işverenlerinin görevleriyle bağ kurduğunu hissediyor. Bağ kuramamaları istemedikleri için değil aslında,aynı araştırma çalışanların %83’ünün hayatlarında anlam arayışı içerisinde olduğunu gösteriyor. Bu problemin bir parçası, işverenin temel görev ve değerlerini diğer çalışanlarla etkili bir şekilde paylaşmaması… Bu nedenle yıl sonlanırken şirket vizyonunu ve hedefleri tüm çalışanlarla paylaşarak, herkesi yeni yıla hazırlayabilirsiniz.

 

Ödüllendirme İçin Mükemmel Zaman

 

Yılbaşı ruhunu yakalayın ve çalışanlarınızı ödüllendirin.Ödüllendirme sadece çalışanlara hediye vermekle ilgili olmadığından ve asıl mesele deneyim yaratmak olduğundan çalışanlarınızı yaptıkları işlerden dolayı takdir ettiğinizden emin olun. Hediye çeki, yemek, ekstra izin gibi ekonomik ödüllendirme seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.Ama en etkilisi, çalışanların istedikleri ödülü seçebilmelerine imkân tanıyan bir takdir ve ödüllendirme programı kurarak bu süreci verimli ve kolay bir şekilde yönetmek olacaktır.

 

Esnek Yan Haklar

 

Yeni yıl yaklaşırken çalışanlarınıza bazı haklarını puan tabanlı bir sistem üzerinden sunup, binlerce seçenek arasından ihtiyaçları olan bir ürün veya deneyim almalarını sağlamaya ve onları mutlu etmeye ne dersiniz?

Amerikan Psikoloji Derneği, mutlu çalışanların verimliliği %31 oranında arttırabildiğini saptamış.

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

English