Şirketler Neden Bayi Sadakati Yapmalı?

Satış temsilcilerinin ve bayi çalışanlarının, hedeflenen ürünleri ve hizmetleri satmalarına yardımcı olmak, motivasyonu ve performansı arttırmak için kurulan bayi sadakati programları, satış kanalı ortaklarına önem veren ve güvenen işletmeler için en faydalı ve etkili yöntemlerden biri… Müşterileri, ortakları, çalışanları için nakit dışı ödüller kullanan Amerikalı şirketlerin harcamalarını ölçen Incentive Federation’a göre bayi ödüllendirme programlarının kullanımı 2013’ten bu yana %57 oranında yükselmiş durumda. Peki, popülaritesi bu kadar çok yükselen bayi sadakati ve ödüllendirme programları, hangi nedenlerle şirketler tarafından kullanılmalı?

bayi sadakati

Hedefleri Tutturmak İçin

Belirlenen aylık, 3 aylık, yıllık bazlı hedeflere ya da belli başlı spesifik hedeflere ulaşma konusunda destek olan bayi sadakati ve satış teşvik programları sayesinde;

  • Satışlarınızı ve pazar payınızı arttırabilir,
  • Satış ekiplerinin desteği ile marka bilinirliğini ve bağlılığını yükseltebilir,
  • Satış kanallarındaki ürün ve marka bilgisini genişletebilirsiniz.

Bu hedeflere hızlı bir şekilde ulaşmanızı ve sonuç almanızı sağlayan bayi sadakati programı, işletmelere yatırım kârlılığı getirilmesine yardımcı olur.

Avantaj Kazanmak İçin

Yüksek Bağlılık Oranı: Satış ekiplerinin ve bayilerin ödüllendirme yöntemleri ile satış hedeflerini tutturmalarını teşvik eden bayi sadakati programları, kişilerin kendilerini takdir edilmiş ve değerli hissetmelerini de sağlar. Bu durum, markanızla duygusal bir bağ kurulmasına yardımcı olur ve kurumunuza duyulan sadakat düzeyini yükseltir. Daha bağlı ve iş ortakları konusunda daha bilgi sahibi olanlar daha etkili satış yapar ve şirketinizi rakiplerin önüne geçirirler. Tüm bunları yaparken iş değerleri üzerinde durarak marka elçileri geliştirmek de mümkün.

Performans Takibi: Sadakat programı, kampanya yönetimi ve raporlama modülleri sayesinde bayi profili çıkarılmasına, bayi eğilimlerinin ölçülmesine ve bayilerin hedeflere ulaşmasına yardımcı olur. Bu sayede çok kanallı satış ortaklarının performansının takip edilmesini kolaylaştırır ve satış kampanyalarının daha etkili şekilde yürütülmesini sağlar.

İşletmeye Finansal Etkisi: Başarılı şekilde yürüyen bayi sadakati programı; satışlardaki artış, yatırım getirisi, kârlılık vb. olumlu etkileri ile işletmelere birçok avantaj kazandırır. Incentive Research Foundation’ın satış kanalları teşvik programları üzerinde yapmış olduğu araştırma, finansal etkiyi çarpıcı bir şekilde gösteriyor. Amerika’nın en büyük 500 şirketinden 1’ini içeren vaka çalışmasına göre teşvik programı ile birlikte toplam gelirde %32 artış, pazar payında %30 artış, net işletme gelirinde ise %19 artış görülmüş durumda. Global alanda teknoloji pazarı araştırmaları yapan Silikon Vadisi Araştırma Grubu da teşviklerin, iş ortaklarının satışını %40’a kadar arttırdığını tespit etmiş.

İş Ortaklarınız İçin Etkili Bir Bayi Sadakati Programı Oluşturun

Yukarıda geçen tüm avantajlardan pay almak, markanızla olan etkileşimi arttırmak, iş ortakları, bayiler ve çalışanlarla birlikte tutarlı şekilde yüksek performans sergilemek, kârı artırmak, bağlılığı yükseltmek için harika bir uygulama olan Biggclub bayi ödüllendirme, kampanya ve içerik yönetim platformu, bayi sadakati konusunda önemli bir başarıya sahip.

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

English