Bayi Kanallarını Teşvik Etmenin 5 Etkili Yolu

B2B ayağının en önemli temsilcileri arasında yer alan bayi kanallarını teşvik etmenin ve onları ödüllendirmenin birçok etkili yolu var. Şirketler, bayileri ile iyi ve sağlam bir ilişkiye sahip olmak için işe onları teşvik edecek güçlü bir bayi sadakat programıyla başlayabilirler. Bayi sadakat programları doğru yürütüldüğünde şirket hedeflerinin gerçekleşmesine de destek olur ve rekabet üstünlüğü kazandırır. Bunlara artı olarak önemli müşteriler üzerinde marka sadakatinin oluşturulmasına da yardımcı olur.

B2B pazarlama stratejilerinde bayi sadakati programı kullanmanın 5 yöntemi!

  1. Sadakat Ödülleri ile Fark Yaratın

Hiçbir şirket, satışlarını en çok destekleyen bayileri kaybetmeyi göze almak istemez. Pazarla ilgili öngörüleri paylaşma, ürün bilgilerini destekleme vb. geleneksel yollar, bayiler üzerinde hâlâ işe yarayan yöntemler olsa da rakiplerin önüne geçebilmek için markaların, daha fazlasını yapmaya ihtiyacı var. Klasik yaklaşımların önüne geçip, kalabalıktan sıyrılmak için zengin çeşitliliğe sahip sadakat ödüllerini diğer yöntemlerle birlikte kullanmak faydalı olacaktır. Teknolojik aksesuarlardan beyaz eşyaya, ev tekstilinden mutfak ürünlerine uzanan hediyeleri, deneyimleri, alışveriş çeklerini, özel teklifleri kapsayan bayi sadakat ödülleri, müşterilerin kendilerini değerli ve takdir edilmiş hissetmesine yardımcı olur.

  • Motivasyon Arttırıcı Teşviklere Yer Verin

Bayileri, buralardaki satış temsilcilerini düzenli bir şekilde teşvik etmek onların motivasyonunun yükselmesine neden olacağından bu adım kesinlikle atlanmamalı. Ürünlerin satışının çoğalmasını, yüksek marjlı ürünlerin satışının teşvik edilmesini sağlayan ödüllendirmeyi aktif bir sistem üzerinden kurarak etkiyi daha da yukarı taşıyabilirsiniz. Bayi sadakat programının parçası olarak kurulan platform üzerinden şirketler, cazip ödüller kazandıran gerçek zamanlı kampanyalar düzenleyerek çeşitli hedefler oluşturabilir, etkileşimi her an yüksek tutabilir ve hızlı bir şekilde aksiyon alabilirler.

  • Seyahat ile Ödüllendirin

B2B müşteriler üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olan seyahatler, çoğunlukla etkinlik ya da toplantı amaçlı olarak iki şekilde oluşturulur. Şirketlerin bayiler için hem eğlenceli hem eğitici bir deneyim hazırlamasına fırsat tanıyan teşvik seyahatleri, ayrılan bütçeye göre egzotik bir destinasyonda, bir Avrupa şehrinde ya da aynı ülke içerisinde de düzenlenebilir. Satış hedeflerine ulaşan başarılı bayiler/iş ortakları için harika bir ödüllendirme olan seyahat, bağlılığın ve performansın artmasına, satışların yükselmesine, iletişimin gelişmesine destek olur. Yılsonu satış başarılarını tanımak için de şirketler tarafından sıklıkla kullanılan bu yöntem, B2B pazarlama stratejileri içerisinde mutlaka yer almalı.

  • Müşteri Sadakat Programı Üzerinde Buluşun

Müşteri elde tutma oranını yükselten müşteri sadakat programı marka itibarını güçlendirirken, müşterilerin kendilerini değerli hissetmesini de sağlar. Güçlü bayilerinizin de parçası olduğu bir müşteri sadakati programı yürüterek, pazardaki başarınızı arttırabilirsiniz. Markanızın temsilcisi olan bayilerle müşteri sadakati programının değerini arttırabilir, bu sayede bayilerin de satışlarını arttırmalarını sağlayarak iki tarafın da kazanması için zemin hazırlayabilirsiniz.

  • Farklı Hizmetler Sunmalarını Destekleyin

Şirketler, son kullanıcılarına ekstra garanti, satış sonrası hizmet, ürün kaydı vb. olanaklar sunan bayileri çeşitli şekillerde ödüllendirerek, hem bayilerin hem müşterilerin memnuniyetini yükseltebilirler. Müşterilerin daha iyi bir deneyim yaşamasını ve bağlılığının artmasını da sağlayan bu yöntem, her iki taraf için de güven arttırıcıdır.

Bayilerin olduğu kadar son kullanıcının da sadakat düzeyini yükselten bu yöntemlerin ve daha fazlasının hayata geçirilmesini sağlayan Biggclub bayi ödüllendirme, kampanya ve içerik yönetim uygulaması; tek platformdan kampanyaların ve içeriklerin oluşturulmasına ve yönetilmesine, online rapor çekilmesine imkan tanırken, video izle kazan, oku kazan, paylaş kazan gibi interaktif uygulamalarla bayilerin puan toplamasını sağlıyor. Aynı zamanda 25.000’in üzerinde ürüne, seyahat ve deneyimler bölümüne, hediye çeklerine sahip online ödül puan sitesi Biggrewards ile entegre olan bayi sadakat programı, şirketlerin talepleri doğrultusunda özelleştirilebiliyor.

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

English